Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

hukuk fakültesi öğrencisi okuduğu sırada hukuk danışmanlığı yapabilir mi?

Yanıt
Konu Notu: 2 oy, 2,50 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-11-2009, 10:11   #1
milestone

Varsayılan hukuk fakültesi öğrencisi okuduğu sırada hukuk danışmanlığı yapabilir mi?

Merhabalar..
Hukuk fakültesi 4. sınıf öğrencisiyim. Okul devam ediyor bu esnada bir şirkette çalışıyorum ve şirketin hukuki işlemlerini de takip edip, şirketin dışardaki avukatıyla koordinasyonlu olarak işleri yürütmekteyim. ''hukuk danışmanı'' olarak kartvizit kullanmamın veya herhangi bir üyelik yapmamın bir sakıncası varmıdır??
Ben avukatlık kanununa göre herhangi bir problem göremedim? Fakat emin de olamadım..
Fikir veren olursa çok sevinirim.. Teşekkürler..
Old 05-11-2009, 17:54   #2
E.Polat

Yapamazsınız. Hukuki danışmanlık yapmakta avukatlık mesleğinin kapsamına dahildir. Avukatların tekelindedir. Ayrı bir meslek değildir, ayrı şartlara tabi değildir.
YALNIZ AVUKATLARIN YAPABİLECEĞİ İŞLER:

Madde 35 - (Değişik madde: 26/02/1970 - 1238/1 md.)

Kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek, mahkeme, hakem veya yargı yetkisini haiz bulunan diğer organlar huzurunda gerçek ve tüzel kişilere ait hakları dava etmek ve savunmak, adli işlemleri takip etmek, bu işlere ait bütün evrakı düzenlemek, yalnız baroda yazılı avukatlara aittir.

Buna aykırı davranırsanız suç işlemiş olursunuz. İyi çalışmalar..
Old 06-11-2009, 11:18   #3
milestone

Sayın E.Polat TEşekkür ederim..
Okul bitene kadar ofis görevlisi olarak çalışmaya devam ediyoruz o zaman..
Old 14-02-2010, 20:09   #4
ALTINCABA

Biraz daha sabredin daha sonra istediğinizden daha fazla danışmanlık yapacaksınız. Hatta hafta sonları bir yemekte, gittiğiniz bir gezide tanıştığınız yeni arkadaşlara ve askerlikte komutanınıza dahi Hukuki danışmanlık yapma şansınız olacak.
Old 12-04-2010, 15:29   #5
echokosmos

merhaba..;hukuki danışmanlık(maddi menfaat elde etmediğiniz sürece)konular üzerinde özgürce fikir beyan edebilir,hatta yazılı olarak yardım amaçlı evrak düzenleyebilme özgürlüğünüz var.(hali hazır şekliyle Türk hukuk'u-yoruma açık şeffaf olmayan bir sürü kanun maddeleri ile donatılmış durumda)..yorum sizin ..kolay gelsin..
Old 15-05-2010, 13:13   #6
kazimdeniz

Hukuki danışmanlık hizmeti avukat tekelindedir bu nedenle adınıza kartvizit bastırmanız sakıncalı olacaktır.Ancak gerek çalışma hayatınızda gerekse dışarda vatandaşlara bir bedel talep etmeden ücretsiz hukuksal meselelerde yardımcı olabilirsiniz.
Old 27-08-2010, 15:39   #7
ofaruko

Ben meselenin hukuki yönüne değil de vicdani yönüne değinmek istiyorum. Avukatlık stajımın bitmesine bir aydan az zaman kaldı ve şu sıralar şafak sayıyorum
Bundan iki ay kadar önce boşanma davası açmayı düşünen bir yakınım kendisine profesyonel yardımda bulunmamı istedi. Birlikte çalıştığım Avukat Bey’in muvafakatiyle tıpkı bir avukat gibi müvekkille görüştüm, boşanma nedenlerini ve dava için gerekli diğer bilgileri öğrendim. Dava açılıp açmama konusundaki görüşümü bildirmek için müvekkilden bir gün mühlet istedim. Aslında ben dava açılması taraftarıydım.
Aynı günün akşamı topladığım verileri Avukat Bey’le paylaştığımda, kendisi on beş yıllık mesleki deneyimiyle dava açtığımız takdirde yaşanacak ispat sorununu, çok büyük ihtimalle davayı kaybedeceğimizi bana gerekçeleriyle anlattı. “Ben bunları hiç düşünmemiştim” şeklindeki tepkime de “İşte bu yüzden size bir yıl staj yaptırıyorlar” diye karşılık verdi
Elbette bu benim kötü bir avukat olduğum şeklinde yorumlanabilir Fakat benim bu olaydan çıkardığım sonuç, daha öğrenecek çok şeyim olduğu idi. Bir hukuk öğrencisinin ise böylesi bir sorumluluğu almak için biraz daha beklemesi gerektiği düşüncesindeyim
Old 28-08-2010, 11:43   #8
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan ofaruko
Fakat benim bu olaydan çıkardığım sonuç, daha öğrenecek çok şeyim olduğu idi.

Hepimizin öğrenecek çok şeyi var. Her şeyi bildiğimizi sandığımız gün bu gerçek, suratımıza tokat gibi çarpacak ve bir musibetle aslında bildiğimizin bilmediğimizden az olduğunu yeniden hatırlatacaktır.
Old 28-08-2010, 20:22   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Fatih KARACA
Hepimizin öğrenecek çok şeyi var. Her şeyi bildiğimizi sandığımız gün...
O komik günü şimdi bana hatırlatan Sayın Av.Fatih Karaca'ya teşekkür ederim. Her şeyi bildiğimi sandığım ''o kara gün'' o kadar eskilerde kaldı ki ne gün olduğunu unutmuştum.

Mesleğimin son yıllarında bu güzel Cumartesi gününü THS'de geçiriyorsam hala hukuku öğrenme ihtiyacı içinde olduğumdandır.

Saygılarımla
Old 02-10-2010, 20:50   #10
imsel

bende bu siteden çok şey öğreneceğimi sanıyorum.
Old 27-10-2010, 13:20   #11
av.cemile

Hukuk öğrencisi iken bir hocamız: "Hukuk bu sıralarda öğrenilmez, asıl öğrenme faslı mezuniyetten sonra başlayacak ve bir ömür boyu sürecek" demişti de o sıralarda otururken bunu çok anlayamamıştık.
10 yıl oldu stajım biteli, hala kitap karıştırıyorum, hala karşıma çıkan bir konuyu ders kitaplarından içtihatlara kadar yeniden araştırıyorum ve siz meslekdaşlarımın ifade ettiği gibi araştırdıkça bilmediklerimin bildiğimden kat kat fazla olduğunu dehşetle görüyorum.

Bir Emekli Yargıtay Hakimi: "Tam hukuku öğrenmeye başlamıştım, yaş haddinden emekli ettiler" diye yazmıştı bir kitabının girişinde...
Old 27-10-2010, 13:37   #12
z.k

Kesinlikle katılıyorum. Eğer ki bir şekilde hayat dondurulursa; belki o zaman hukuku tam olarak öğrenebiliriz. Hayat devam ettiği sürece hukukla ilgili herşeyi bildiğini kimsenin iddia etmeye hakkı yoktur.(Nacizane görüşüm )
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi