Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kardeşler Arasi Sözlü Kira Sözleşmesi

Yanıt
Old 19-11-2021, 15:09   #1
sulcet

Varsayılan Kardeşler Arasi Sözlü Kira Sözleşmesi

Merhaba,
Üstadım merhaba
Size bir konuda danışmak istiyorum
Yardımcı olabilrseniz çok sevinirim.

Müvekkilim abisine dükkanını sözlü olarak kiralıyor ama hiç ödeme almıyor.
Abisi işyeri açılışı yapmak için müvekkilin imzasını taklit ederek işyeri açılışı yapıyor.

Ben de 13 e göre takipte bulundum.
Sözlü kira ilişkisi mevcuttur dedim.
Borclu vekili: kira ilişkisi yoktur borç ve faize itiraz ediyoruz sonradan sunulacak kontrata imza itirazımız vardır kabul etmiyoruz dedi.

Ben bu durumda kira ilişkisini ispat edemeyeceğimi düşünerek ecri misil mi açsam diyorum.Hmk 203 istinasından dolayı tanıkla kira sözleşmesinin varlığını ispat edebilirm ancak ecrimisil açtığımda borçu kira ilişkim yoktur dediği için daha garanti olabilir mi diye düşündüm
Siz ne önerirsiniz
Old 22-11-2021, 10:06   #2
av.buğra

İnceleme

T.C.
YARGITAY
13. HUKUK DAİRESİ
E. 2015/41137
K. 2017/4373
T. 12.4.2017
KARAR : Kural olarak Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 201. maddesiyle Senede bağlı her çeşit iddiaya karşı ileri sürülen ve senedin hüküm ve kuvvetini ortadan kaldıracak veya azaltacak nitelikte bulunan hukuki işlemler ikibinbeşyüz Türk lirasından az miktara ait olsa bile tanıkla ispat olunamaz.
Ne var ki, kural böyle olmakla birlikte Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 203. maddesinde yazılı yakın akrabalar arasındaki hukuki işlemlerin tanıkla ispat edilebileceği kabul edilmiştir. Anılan maddede yazılı yakın akrabalar arasında senet ( yazılı belge )alınmasındaki manevi imkansızlık kanunla varsayılmış ve böyle bir istisnai düzenlemeye gerek görülmüştür. Yakın akrabalar arasındaki hukuki işlemlerin tanıkla ispat edilebilmesi için miktar ve değer bakımından bir sınırlandırma getirilmediği gibi, manevi imkansızlığın da ayrıca iddia ve ispat edilmesine de gerek yoktur.
Ancak, yakın akrabalar arasındaki bir hukuki işlem senede bağlanmış veya yazılı delil sözleşmesi yapılmışsa, artık manevi imkansızlıktan söz edilemeyeceğinden, senedin aksinin tanıkla ispatlanmasına imkan tanınmamaktadır. Bunun dışında Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nun 203/1 maddesinde belirtilen yakın akrabalar arasındaki hukuki işlemlerin miktar ve değeri ne olursa olsun tanıkla ispatı olanaklıdır.
Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun istikrar kazanmış uygulaması da bu yoldadır. ( YHGK.nun 19.3.2003 gün 2003/13-174-181 Sayılı ilamı, YHGK.nun 9.10.1985 gün ve 1984/13-255 E. 1985/797 K.sayılı ilamı; YHGK.nun 23.1.1985 gün ve 1983/3-25 E. , 1985/3K sayılı ilamı ).
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi