Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kanada'ya Tebligat İçin İstenen Çek?

Yanıt
Old 30-12-2014, 15:38   #1
mntopcu

Varsayılan Kanada'ya Tebligat İçin İstenen Çek?

İyi Günler, İyi Seneler...

Kanada'da verilmiş bir boşanma kararının tanınması için dava açtım.
Davalı Kanada'da yaşıyor. Kanada'ya tebligat yapmamız lazım.

Adalet Bakanlığının Yurtdışı Tebligat Genelgesi'ne (RG.27.12.2014/29218) göre ;
"Alıcı kısmına 'Ministry of Finance' yazılmış 100 Kanada Doları tutarında
çek düzenlenmesi ve evrakla birlikte gönderilmesi"
gerekiyor.

Haliyle Mahkeme de bizden böyle bir çek istiyor.

Ancak bahsedilen çeki nerede ve nasıl düzenleteceğimizi bir türlü çözemedik.
Ne mahkeme kaleminde, ne adliyede, ne de bankalarda bu çeki bilen var.
Bir haftadır sormadığım banka kalmadı (hatta Bursa Merkez PTT'ye de sordum),
kimse bu çekin nasıl bir şey olduğunu bilmiyor.

Daha önce bu konuda uygulama yapan, böyle bir çek alan, bu çek hakkında bilgisi olan
meslektaşlarımın yardımını bekliyorum...
Old 01-01-2015, 19:07   #2
sailor1981

ZİRAAT BANKASINDA döviz burosundan 100 kanada doları alın (paranın yarısı naylonmuş..(()ziraat bankasında çek olarak düzenlıyorlar.kolay gelsın.
Old 01-01-2015, 20:42   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan mntopcu
İyi Günler, İyi Seneler...

Kanada'da verilmiş bir boşanma kararının tanınması için dava açtım.
Davalı Kanada'da yaşıyor. Kanada'ya tebligat yapmamız lazım.

Adalet Bakanlığının Yurtdışı Tebligat Genelgesi'ne (RG.27.12.2014/29218) göre ;
"Alıcı kısmına 'Ministry of Finance' yazılmış 100 Kanada Doları tutarında
çek düzenlenmesi ve evrakla birlikte gönderilmesi"
gerekiyor.

Haliyle Mahkeme de bizden böyle bir çek istiyor.

Ancak bahsedilen çeki nerede ve nasıl düzenleteceğimizi bir türlü çözemedik.
Ne mahkeme kaleminde, ne adliyede, ne de bankalarda bu çeki bilen var.
Bir haftadır sormadığım banka kalmadı (hatta Bursa Merkez PTT'ye de sordum),
kimse bu çekin nasıl bir şey olduğunu bilmiyor.

Daha önce bu konuda uygulama yapan, böyle bir çek alan, bu çek hakkında bilgisi olan
meslektaşlarımın yardımını bekliyorum...

Ben yaptım. Çağlayan'da ( İstanbul Adliyesi ) adliye içindeki Vakıfbank'a gittim. Avusturalya doları hesabı açtım. Mahkemenin tensip tutanağı ve Adalet Bakanlığın'dan verilen cevabı da ekleyerek TL hesabımdan, Avusturalya doları hesabıma havale yapılarak tarafıma 100-Avusturalya doları tutarında çek verilmesini ve gerekli masrafların TL hesabımdan tahsilini talep eden bir dilekçe ile müracaat ettim. 3 gün sonra çekimi alarak mahkemeye ibraz ettim. Çek tebligat yapılacak devletteki tebligat giderleri için istenmektedir. İyi çalışmalar.
Old 01-01-2015, 23:19   #4
mntopcu

Teşekkürler...

P.tesi ilk işim bu olacak. Umarım hallederim.

Daha önce her iki bankaya da sormuştum,
ama böyle bir yol göstermemişlerdi.
Old 16-01-2015, 12:13   #5
mntopcu

Varsayılan Hallettim...

Sayın sailor1981'in yardımıyla çek işini hallettim...

Bundan sonra ihtiyaç duyacak arkadaşlara yol göstermesi açısından kısaca anlatacağım.

Ziraat Bankası Bursa/Merkez Şb.nde “Döviz Transfer Talep Formu” adı altında bir form doldurttular, kimlik fotokopimizi aldılar, o günkü Kanada Doları kuru 1,9884 TL imiş, 100 CAD yaklaşık 200 TL yapıyormuş, bunu ödedik, 100 TL de masraf aldılar, toplam 300 TL ödedik. Bizim evrakımızı İstanbul Takas Merkezine göndereceklerini, çekin orada düzenleneceğini, işlemin 10-15 gün sürebileceğini söylediler, gelince haber veririz dediler. 10 gün sonra çekim geldi, dün itibariyle teslim aldım.

Not :
1) Sayın sailor1981'den nakit Kanada Doları istemişler ama bizden istemediler, biz kur karşığı TL yatırdık.
2) Bazı bankaların internet sitelerinde "dövizi natık çek" adında bir çekten bahsediliyor. Anladığım kadarıyla bizim aldığımız çek de bu mahiyette bir çek, ama uygulamada bunu bilen veya elinde böyle bir çek olan banka şubesine rastlamadım... Belki bana denkgelmedi...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi