Mesajı Okuyun
Old 25-09-2006, 11:09   #68
ISIL YILMAZ

Mutlu Sınav kaldırılsın

Merhaba,
Bu sınav meselesine en başından beri karşı olduğumu söylemek istiyorum. Benim zamanımda sınav filan yoktu. Denildi ki, bir sürü ülkede ( Almanya, ABD vs.) bu sınav var, bizde de olsun.
Bu kadar komik bir şey duymadım, doğrusu. Sınavla neyin çözüleceğini düşünüyorsunuz? Onlarca hukuk fakültesi açıldı, yetersiz öğretim üyesiyle ders yapılıyor. Her yıl binlerce mezun veriliyor. Sonra hukukta kalitenin düştüğünden bahsediliyor. Sınav bunları mı çözecek yani? Açmazsınız önünüze gelen her yerde üniversite, üniversitelere doğru dürüst kaynak sağlarsınız, öğretim elemanlarına "bu kitabı alsam ay sonunda sıkıntıya girer miyim" dedirtmeyecek maaş verirsiniz vs.vs...

Devlet kendi verdirdiği eğitime güvenmiyor, baroların yaptırdığı staja güvenmiyor ve sınav yaptırıyor, ÖSYM'ye durmadan kaynak sağlıyor. Bununla da "kaliteyi yükselteceğini" düşünüyor. Şaka gibi...

Şu özel üniversite meselesi de enteresan. Şahsen paralı eğitimi savunanlardan değilim, fırsat eşitliğinde bazı sakıncaları olduğunu da düşünüyorum. Ancak, bir özel üniversite varsa ve bu üniversitenin hukuk fakültesi mezun veriyorsa, bu mezunların devlet üniversitesi mezunlarından daha değersiz olduğunu mu, düşüneceğiz?

Arkadaşlar, hukuk fakülteleri sadece nosyon verir, amaçları da budur. Kafamıza bütün bilgiler şıra gibi dökülmez fakültelerde. Ben AÜHF mezunuyum ( iyi fakülte derler) Ancak birçok farklı fakülteden mezun meslektaşlarımla sürekli karşılaşıyorum, kendini meslek içinde yetiştirmiş olmak, mazun olduğunuz okulun CV'nize vereceği "havadan" daha önemlidir. Kişi iş başında belli olur.

Ben sınavın kaldırılmasına yönelik eylem ve düşünceleri destekliyorum.

Saygılar.