Mesajı Okuyun
Old 10-08-2017, 11:19   #1
Av.Caglar Tuna

Varsayılan Site yönetiminin site otoparkından çalınan araç ile ilgili sorumluluğu hakkında

Merhaba değerli meslektaşlarım.
Bu konu ile ilgili araştırma yapmaya çalıştım ancak belki de yeni üye oluşumdan forumda tam karşılığını bulamamış olduğumdan değerli görüşlerinizi alma ihtiyacı hissettim.Bir hatam var ise ve sizlerin zamanını harcadıysam şimdiden özür dilerim.
Önümde şöyle bir olay var:
Özel güvenlik şirketi ile anlaşmalı olmayan, kendi güvenliğini kendi sağlayan bir sitenin otoparkından müvekkilime ait motosiklet çalınıyor. Olay polise intikal ediyor,zabıt tutuluyor, güvenlik kamerası görüntüleri müvekkil ve site yönetiminden şahıslar ile izleniyor, bu sırada müvekkil cep telefonun kamerasıyla ne olur ne olmaz diye görüntüleri kaydediyor.Sonradan site yönetiminin görüntüleri sildiği de anlaşılıyor, ancak elimizde neyse ki motosikletin sürüklenerek otoparktan çıkarıldığı, güvenlik kulübesinin önünden sürüklenerek geçirildiği ve kulübede kimsenin olmadığı görüntüler mevcut.
Motosiklet ve üzerinde bulunan aksesuarlarının bedelini; site yönetiminin olayda ihmali olduğundan hareketle,site yönetiminden tahsil etmek istiyorum. Bu bilgilere ek olarak site yönetiminin aidat tablosunda "güvenlik gideri" olarak açıkça bir kalem yok.Ancak site işletme projesinde site giriş kapısı hizmetleri için 3 personel giderinden bahsediliyor.Ayrıca site güvenlik kulübesi arandığında telefon " güvenlik" diye açılıyor.Yani sitenin 24 saat güvenlikli bir site olduğunu şahsen ben böyle belirleyebiliyorum, mahkeme için de bu bilgilerin yeterli olmasını umuyorum.
Son olarak müvekkilim o sitede oturmuyor, ancak kardeşi ve annesi o sitede ikamet ediyor.Aracı misafir aracı olarak niteleyebiliriz.
Şimdi vermeye çalıştığım bu bilgiler ışığında;

Davada taraf olarak ....Site Yönetimi ' ni mi yoksa Yöneticiyi (İsim Soyisim) mi göstermeliyim?
Öncelikle Savcılığa suç duyurusunda bulunmak istiyorum.Sizce yerinde olur mu?Suç duyurusu dilekçesine yazılmasının yararlı olacağını düşündüğünüz konular var mı?
Dava dilekçem ve suç duyurusu dilekçesinde kullanabileceğim karara ihtiyacım var.(Bazı kararlara ulaştım.Örneğin Akdeniz Sanayi Sitesi 'n de ki hırsızlık olayı için.Ancak benim olayımda araç çalınıyor ve araç sahibi sitede ikamet etmiyor.

Değerli görüş, yardım ve cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.