Mesajı Okuyun
Old 25-02-2014, 19:05   #1
Av. Gamze Akderin

Soru Bankalara karşı açılacak tüketici davaları için arayan çağrı merkezleri için ne yapılabilir?

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım,

Az önce bir çağrı merkezi tarafından bizzat arandım. Kendileri hesap işletim ücretleri, kredi kartı ücretleri, kredi dosya masraflarını 99 TL ücret karşılığında iadesini 3 ay gibi bir sürede sağlayabileceklerini söylediler.

Öncelikle bu hizmeti nasıl verdiklerini sordum ve aldığım yanıt biz sizden bir takım evrakları istiyoruz ve hukuki departmanımıza danışıp size tekrar evraklarınızı ulaştırıyoruz ve size aldığımız ücret karşılığında makbuzunuzu kargo ile gönderiyoruz oldu.

Peki kim bu hukuki danışmanlarınız diye sordum. İlk bayan müşteri temsilcisi isimlerini bilmediğini söyledi ben ısrar edince bir başka bölüme yönlendirdi. Oradan aldığım cevap ise daha farklıydı. Hukuki danışmanları yokmuş. Müşteri temsilcileri bu belgeleri inceleyip bize hukuki görüş verecekmiş. Peki dedim hukuki eğitime sahip olmayan kişiler mi benim bilgilerimi inceleyecek? Avukatların vermesi gerekli bir hizmeti siz nasıl veriyorsunuz ? Cevap yok.

Son olarak görüştüğüm beyfendi ise hukuki danışmanlarının olduğunu fakat ismini söyleyemeceğini bildirdi.

Kendilerinin ticari ünvanlarını sordum. Burası çağrı merkezi biz bilmiyoruz dediler. Bir başkası ise bir danışmanlık firması ismi verip ayrıca adreslerini de ekledi.

Açıkçası vicdanen rahatsız oldum ve bu durum hakkında birşeyler yapılması gerektiği inancındayım.Uzun ve meşakatli bir eğitim süreci sonrasında staj dönemini tamamlayıp ve binbir türlü sıkıntıyı atlattıktan sonra ancak bir yerlere varabiliyoruz. Hal böyle olunca da birilerinin çıkıp çocuk oyunu gibi bu işleri bağıra bağıra yapmasına kızgınım.

Bir hukuk danışmanları olup olmadığı hakkında kesinlikle net bir bilgiye sahip değilim. Dediğim gibi sadece adresleri, çağrı merkezinin telefon numarası ve bir danışmanlık şirketi ismi var.

Ne yapmam gerekir?