Mesajı Okuyun
Old 03-04-2013, 14:57   #6
bilal_gedikci

Alıntı:
Yazan Av. Buket SARAN
Karşılıklı davaları olan biri müvekkilimi kışkırtmış, müvekkilim telefonda karşı tarafa küfretmiş. Daha önceden bunu planlayan ve hazırlıklı olan karşı taraf, müvekkilimin bilgisi dışında bunu kaydederek şikayetçi olmuş. Bu kayıt kanuna aykırı delil midir, mahkeme tarafından delil olarak kabul edilebilir mi? Müvekkilim de izinsiz kayıt yaptığı için karşı tarafı şikayet etse sonuç alır mıyız?

Sayın Buket Saran,
Aynı durum benim bir müvekkilimin de başına gelmiş. Bu ayın sonunda sulh cezada duruşmamız var. 5-6 dakikalık konuşmanın sadece 1.5 dakikası kaydedilmiş ve herşeyin planlı olduğu ortada. Savunmamızda telefon dinlemesinin izinsiz olarak yapıldığını ve delil olarak kabul edilmemesini isteyeceğiz. Ancak talebimizin kabul edilme ihtimali zayıf.

TCK 132/3 "Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın (Ek ibare: 02/07/2012-6352 S.K./79.md.) hukuka aykırı olarakalenen ifşa eden kişi, (Değişik ibare: 02/07/2012-6352 S.K./79.md.) bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Ek cümle: 02/07/2012-6352 S.K./79.md.) İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur."

Kanımca mahkeme kayıtların delil olarak kullanılmasını hukuka aykırı ve alenen ifşa olarak değerlendirmeyecektir. Ben de sonucu merak ediyorum.

Kolay gelsin,