Mesajı Okuyun
Old 26-11-2012, 16:05   #2
kapgan

Alıntı:
Yazan Avukat22
İyi çalışmalar diliyor, bir konuda yardımınızı rica ediyorum;

Müvekkil hakkında başlatılan ilamsız icra takibi itiraz süresi geçtiği için kesinleşmiş ve müvekkilin çeşitli banka hesaplarına haciz konulmuştur. Takip başladıktan sonra ihtiyati tedbir talepli menfi tespit davası açtık ve dosya borcu ile teminatı yatırarak "icra dosyasındaki paranın alacaklıya ödenmemesi" hususunda tedbir kararı aldık. Şimdi sorun müvekkil dosya borcunu ve %15 teminat olmak üzere alacağın %115'ini icra dosyasına depo ettiği halde banka hesapları üzerindeki hacizlerin kaldırılmaması. Dosya borcu ve teminat miktarı icra dosyasına depo edildiğinden hacizler bakımından hukuki bir yarar kalmadığı kanaatindeyim. Bu konuda herhangi bir yargıtay kararı da bulamadım. Bu konudaki bilgileriniz ve varsa yargıtay kararlarını paylaşmanızı rica ederim..

Şimdiden teşekkür ederim..

Teminatın amacı,karşı yanın oluşabilecek zararını kımen de olsa karşılamaktır.Açılmış takipte alacaklının dava sonuna kadar(ne zaman kesinleşeceği belli değil) maksimum zararı tam olarak bilinemez.

Bir diğer husus da kararın ''paranın alacaklıya ödenmemesi'' kararı. Buna göre bankalardaki hacizler,araç ve taşınmaz hacizleri de dahil hepsi satış-paylşatırma işlemleri devam edebilir,sadece dosyaya giren para alacaklıya ödenmeyecektir.Satışa dahi izin veren bu karara göre bankalardaki haczin kaldırılması kaantimce uygun olmayacaktır.

Umarım lehinize uygun bir karar emsal bulabilir ve benim gibi düşünen bir icra müdürüyle karşılaşmazsınız.: )