Mesajı Okuyun
Old 15-04-2022, 12:47   #20
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan norrinradd
Teşekkürler tekrardan. Yalnız kararlarda hep KMK m.30/2 ve 26-27’ye göre tescil yapılacak deniyor. Birkaç karara da baktım onlarda da hep tapulama tutanağının mevcut olduğu durumlarda KMK 14/2’deki şartlara bakıyor. Tapulama tutanağının mevcut olmadığı durumlarda KMK 14/2’nin uygulanacağı konusunda emin değilim tam. Yanlış mı düşünüyorum acaba? Teşekkürler.

Kadastro K.m. 26 Kadastro Mahkemesinin görev ve yetkisini düzenleyen bir maddedir.27.m. kadadstro tutanaklarının eksik idari işlemlerinin hakim tarafından tamamlanacağını öngörmekte, 30/2.m. ise kadastro davasında deliller ve hakimin takdir hakkını düzenlemektedir.Kısacası her üç madde usul hükümleri ile ilgilidir. Tabii ki dava dilekçesinin açıklama bölümünde kadastro hakimini ilgilendiren bu usul hükümlerinden söz edebilirsiniz.

Ne var ki, siz bu davada kadastro tutanağının düzenlettirerek taşınmazın herhangi bir kişi adına tescilini talep ediyor değilsiniz. Dava açmanızın gayesi parselin müvekkiliniz adına tescilini sağlamaktadır.Kadastro mahkemesi tutanak ne şekilde düzenlenmiş ise ona göre karar vermez. Tutanağın doğru olup olmadığını araştırarak,iddiayı da gözeterek kim tescile hak kazanmış ise onun adına tescil kararı verir. Bunun içinde müvekkilinizin hangi hukuki ve fiili nedenle taşınmazın mülkiyetini kazandığını açıklamak ve ispat etmek zorundasınız.Başka anlatımla iddianızı somutlaştırmak durumundasınız.

Mülkiyetin kazanımı için dayandığınız neden " taşınmazdaki müvekkilinizin çekişmesiz ve aralıksız en az 20 yıl malik sıfatıyla süren zilyetliğininin varlığı " olmalıdır. Zilyetlik ile mülkiyet kazanımının koşulları TMK.713/1 ve Kad.K.m. 14'de düzenlendiğinden önceki cevaplarımda; ".. Bu davada TMK.m.713/1 ve Kad.K.m.14'deki şartların müvekkil lehine gerçekleştiğini ileriye sürerek taşınmazın müvekkil adına tescili ile ,tapudaki malik hanesinin doldurulmasına ve böylece kadastronun tamamlanmasına[ “ karar verilmesini talep etmenizi tavsiye ettim.

Ben kişisel görüşümü söylüyorum. Durumun değerlendirilmesi ve takdiri size aittir.