Mesajı Okuyun
Old 03-09-2012, 20:51   #93
av.sahin67

Mesajların hepsini okumadım. Mevzu home-office olduğunda tecrübelerimi paylaşmak istedim. Bu siteyi staja başladığım 2010 -şubat ayından itibaren aktif olarak takip ediyorum. Staj sonrasında avukat meslektaşımın yanında çalışma konusunda da çok yazı okudum burada. Ama ben bunu hiç istemedim çünkü örneklerle sabit. STaj bittiğinde cebimde hiç para olmamasına rağmen çalıştığım yere 8 ay sonra yerinize başkasını buulun ben 8 ay sonra ayrılacağım demiştim ve hazırlıklarımı da ona göre yaptım. Büro fiyatları mobilya fiyatları araştırdım. Aradan 3 ay geçince avukatlık mesleğini bırakan meslektaşlardan büro devralma durumu ortaya çıktı. Dosyaları çok azdı ve çevreleri yoktu. Hazır mobilya ve büro olması benim için iyi fırsattı.
Staj sonrasında 3 ay içinde kendi ofisimi açtım. Fakat önemli bir problem duruyordu : Çevre ve dosya. Benim İstanbul'da hiç çevrem yoktu. Bundan emin olabilirsiniz. Bunun çözümü beklemek değildi. İlk iş olarak ilgi duyduğum alanlardaki derneklere üye oldum ve aktif olarak çalıştım. Buralarda zamanla çevre edindim.Sonra iş dünyası ile tanışmak için iş adamlarının bulunduğu kulüp ve lokallere gittim bağlantılar kurdum. Bir anda ve hemen olmuyor ve referansım yoktu bunlar için.
BÜrom tek odası olan küçük büro idi. 7 ay sonra büromu taşıdım ve HOME-OFFİCE olarak kullandım. Resmiyette iş yeriydi ve bir odasını ev olarak kullandım . Zaman ve yakıt tasarrufu için yaptım bunu. Zamandan kazandım ve memnunum. Hiçbir sıkıntısını görmedim. 2+1 bir evin bir odasını ev diğer iki odasını büro formatında yaparsanız ve içeri girildiğinde büro havası veriyorsa kimse anlamaz ve normal büro olarak kullanırsınız. Büyük şehirler için konuşayım. Avukatlar genellikle dışarda olur ve çoğu kez de müvekkil şirkette görüşme yapılır. O nedenle büro konusuna çok takılmamak lazımdır.
Başkasının yanında çalışmaya hep karşı oldum. Bizim değerimizi bilmiyorlar ve en büyük haksızlığı kendi meslektaşımız yapıyor. Kurallarına göre kendi ofisinizi açıp iş hayatında koşturur aynı zamanda sivil toplum örgütlerinde aktif rol alırsanız başarı tesadüf olamaz . Ama ben burada gidiyorum da sanki bana oradan para mı veriyorlar diye düşünmemek lazım. Çünkü isminizin marka olması için kendinizi ispatlamanız lazım ve kişisel çevre için sivil toplum örgütleri biçilmiş kaftan. Hem mesleğinizle kamuya faydalı iş yaparsınız hem de çevre meselesini halletmiş olursunuz. Benim söyleceklerim bunlar. Büro açmak isteyen meslektaşlarımı cesaretle ve iyi hesap yaparak büro açmalarını tavsiye ederim ve başarılar dilerim...