Mesajı Okuyun
Old 08-02-2018, 19:43   #1
Av.Nur YAVUZ

Varsayılan Yeni satın alan mülk sahibine karşı ne yapmalı ?

Herkese iyi akşamlar diliyorum.Site içerisinde dikkatlice arama yapmama rağmen maalesef net bir sonuca ulaşamadım. Müvekkilim 2016 yılının aralık ayında kiralayan ile 10 yıl süreli kira sözleşmesi imzalıyor. Bu sözleşmeye istinaden 1 yıllık kira bedeli elden peşin ödeniyor. Müvekkil kiralanan yeri iş yeri olarak kullanmaya başladıktan 4 ay gibi kısa bir süre sonra kendisine bu yeri yeni satın alan kişi tarafından ihtarname çekilerek oğluna iş yeri açacağı bu nedenle en geç 6 ay içerisinde ilgili dükkanın tahliye edilmesi isteniyor. Aslında yeni mülk sahibinin tek niyeti kira bedelini fahiş bir şekilde arttırmak.Ancak müvekkil ilgili yeri içine oldukça büyük bir yatırım yapması sebebi ile tahliye etmiyor ve önceki sözleşmeye göre 1 yılın sonuna denk gelen 2017 Aralık ayından itibaren kira bedelini yeni mülk sahibine ödemek istiyor. Yeni mülk sahibi ödemeyi almıyor, müvekkil bu ay ile takip eden Ocak ve Şubat 2018 aylarının kira bedellerini konutta ödemeli olarak PTT aracılığı ile gönderiyor. Tabi bu bedellerde yeni mülk sahibi tarafından alınmıyor. Bugün müvekkile örnek no:13 bedelli ödeme emri tebliğ edildi. Bu takipte önceki mülk sahibi ile müvekkil birlikte borçlu gösterilmiş. Takipte 4.aydan(satın alınan tarih) itibaren tüm kira bedelleri ödenmemiş olarak gösterilmiş. Tüm bu durumların sonunda kiracı vekili olarak uygulamada yapmam ve dikkatli olmam gereken hususlar nelerdir ? Deneyimli meslektaşlarımdan yardım talep etmekteyim.