Mesajı Okuyun
Old 14-03-2016, 09:36   #11
AV.HARUN UYANIKOĞLU

Varsayılan iş mahkemesi mi idare mahkemesi mi görevli

Merhabalar, Ülkemizin başı sağolsun.
SGK'ya faiz alacağı için benzer bir dava da ben açacağım.Ben de ödememi yaptım.Sonra idari para cezasını iptal ettirdim.Benim olayımda da kayıtsız işçi çalıştırma nedeniyle ceza verildi.Anaparamı aldım.Faiz reddedildi.Karşı tarafım SGK olmamış olsa davamı doğrudan idare mahkemesinde açacağım.Ancak 5521 sayılı İş Mahkemeleri kanunu kafamı karşıtırıyor.5521 Madde 1 - İş Kanununa göre işçi sayılan kimselerle (o kanunun değiştirilen ikinci maddesinin Ç, D ve E fıkralarında istisna edilen işlerde çalışanlar hariç) işveren veya işveren vekilleri arasında iş akdinden veya iş Kanununa dayanan her türlü hak iddialarından doğan hukuk uyuşmazlıklarının çözülmesi ile görevli olarak lüzum görülen yerlerde iş mahkemeleri kurulur.7.madde EKLENMİŞ FIKRA RGT: 11.09.2014 RG NO: 29116 MÜKERRER KANUN NO: 6552/64)
31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile diğer sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan uyuşmazlıklarda, hizmet akdine tabi çalışmaları nedeniyle zorunlu sigortalılık sürelerinin tespiti talepleri hariç olmak üzere, dava açılmadan önce Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaat edilmesi zorunludur. Diğer kanunlarda öngörülen süreler saklı kalmak kaydıyla yapılan müracaata altmış gün içinde Kurumca cevap verilmezse talep reddedilmiş sayılır. Kuruma karşı dava açılabilmesi için taleplerin reddedilmesi veya reddedilmiş sayılması şarttır. Kuruma başvuruda geçirilecek süre zamanaşımı ve hak düşürücü sürelerin hesaplanmasında dikkate alınmaz. FAİZ ALACAĞI İÇİN İŞ MAHKEMESİNE DAVA AÇILMALI GİBİ SİZCE İDARE MAHKEMESİMİ?? cevaplar için şimdiden teşekkürler.