Mesajı Okuyun
Old 31-05-2003, 10:10   #5
Admin

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Av.SEHPER
Aynı siniri ben de paylaşıyordum sevgili admin Nihayet çözdüler sanırım, bugun oldukça hızlı..

Maalesef sorun çözülmüş değil ve Hürriyet'in haberine göre de 6 Hazirana kadar bir çözüm de gözükmüyor. Eğer bu 6 Haziran tarihini Türk Telekom verdiyse ben gazetecinin yerinde olsam "2003 mü?" diye de özellikle sorardım.

Sorunun çözülüp çözülmediğini TTNET'in yurtdışı çıkışlarını gösterir sayfadan görmek mümkün:
http://web3.ttnet.net.tr/uplink.html

Oradaki boş beyaz kutular kesik hatları gösteriyor. Yeşil olanlar ise (en sol üst köşedeki hariç, o toplam kapasite) çalışan hatları. Çalışan hatların yemyeşil olması ise hayra alamet değil, hattın tıkabasa dolu olduğunu gösteriyor yani yavaşlığın nedeni..

Tabii şu anda koskoca ülkede binlerce kişi 190 Megabit bir çıkış kullanarak yurtdışına bağlanmaya çalışıyoruz. Basit bir matematik hesabı yapalım:
Bugün Avrupa'nın pekçok ülkesinde standart bir internet bağlantısında kullanıcıya 768 Kbit kapasite verilir (1 kullanıcıya!).
190 Megabit aşağı yukarı 190.000 Kbit olduğuna göre
190.000/768 =247
demek ki şu anda bütün Türkiye'deki binlerce kişi Avrupada yaklaşık 247 kişi için ayrılmış bir kapasitesiyi kullanarak internete bağlanmaya çalışıyoruz!

Daha da trajiği bu kapasiteyi de sadece Türkiye'den yurtdışına bağlanmak için biz Türkler kullanmıyoruz, aynı zamanda yurtdışından Türkiye'deki sitelere bağlanmak isteyen yabancılar da kullanmaya çalışıyor. Tabii onlar bizim gibi dakikalarca beklemeye alışkın olmadıklarından muhtemelen 3. saniyeden sonra sayfa açılmayınca "herhalde site bozuk" deyip oradan ayrılıyorlardır, o da ayrı mesele. Bozuk olanın Türkiye'deki kafalar olduğunu onların düşünmesi mümkün değil..

Aslında hatlar düzgün olduğu zaman bile tüm Türkiye'nin toplam internet kapasitesinin (yurtdışı çıkış) 2000 Mbit olduğunu düşünürsek durumun herşey düzgünken bile oldukça vahim olduğunu ortaya çıkıyor.Bu kapasite aşağı yukarı Avrupada 2500 bireysel internet kullanıcısı veya 500-1000 arası kurumsal kullanıcı için ayrılmış kapasite ile eşdeğer. Ve Japonya'nın da birkaç yıl içinde tek bir konut için ayırmayı planladığı kapasite kadar.

Akşam gazetesindeki 2 gün önceki habere göre bu sorun hergün Türkiye'ye milyonlarca dolarlık zarar veriyormuş ve özellikle Turizm sektörü sorundan çok ciddi olarak etkilenmiş zira Türkiye'deki tesislere vb. yurtdışından internet ile yapılan rezervasyonlar durmuş. Ama herhalde Türk Telekom yetkilileri herkesi interneti kendilerinin kullandığı gibi king oynamak için falan kullanıyor zannediyor olsa gerek ki durumun vahametini algılayan yok. Koskoca Türksat uyduları dururken, uydu bağlantılarını kullanarak Türkiye'yi uydu üzerinden internet omurgasına bağlamak varken günlerdir bizim seyrettiğimiz gibi olayı dışardan seyreden yetkililerin durumunu hukuki yönden de uzun uzadıya tartışmak gerekir ama siteye bağlanmak işkenceyken böyle bir tartışmaya da giremeyeceğim.