Mesajı Okuyun
Old 02-10-2012, 18:00   #3
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Hakimin bilemeyeceği teknik konuların dışında kalan hususlar, hukuki değerlendirmedir. Bilirkişilik müesssesi bir türlü ıslah olmuyor. Bu konuda THS'de birden fazla konu anımsıyorum. Sayın Hulusi Metin'in enfes bir yazısını da anımsıyorum.

Sorun bence yine hakimlerden kaynaklanmaktadır. Bir konuda aynı bilirkişiye defalarca dosya gönderiyorsa, "kardeşim bir daha raporunda hukuki değerlendirme yaparsan sana dosya göndermem" dese, en pratik çözüm olacak.

Daha geçen hafta başımdan geçen olay. Men-i müdahale davası nedeniyle taşınmazın değerinin tespiti için dosya MİMAR bilirkişiye gönderildi. Değerini biçmekle kalmamış, olayda men-i müdahele olduğunu da yazmış.

Ben de duruşmada "Bedele itiraz etmediğimizi, ancak MİMAR bilirkişinin hukuki değerlendirmede bulunamayacağını, MİMARLIKIN hukukla alakası olmadığını, kendisine MİMAR olduğu için ve taşınmazın değerinin tespiti için dosyanın tevdi edildiğini; hukukçu bilirkişiler yetmezmiş gibi, MİMAR bilirkişilerin de görüş belirtmeye başladığını" söyledim.

Not: MİMAR kelimesini duruşmada bağırarak söylediğim için büyük yazdım.

Bu beyaninizin bir faydasi oldu mu?