Mesajı Okuyun
Old 22-09-2008, 15:34   #2
hukukun-üstünlüğü

Türkiye'nin son dönemdeki dış politikasından gayet memnunum.Pasif bir dış politikadan sıyrılıp aktif bir dış politikaya yol almak bu olsa gerek.Ermenistan ziyaretiyle kaybettiğimiz hiçbirşey yok aksine dünya kamuoyunda problem çözücü imajımızın belirgin olarak ortaya çıktığını görüyoruz.Geçmişe baktığımızda sürekli bir savunma psikolojisi içerisinde hareket ettiğimizi görüyoruz.Ancak şuan durum daha iyi,yakın komşularımızla sorunlar bir bir çözülüyor.

Sözde soykırım iddialarından biranda vazgeçmeleri zaten mümkün değil.Dikkat ederseniz şuana kadar zaten Ermenistan'a gidilmemişti.Peki soruyorum gitmedikde ne oldu?Biz onlara değil,onlar bize muhtaçlar ve her halleriyle bunu belli ediyorlar.Başta Azerbeycanlı kardeşlerimizin problemleri olmak üzere birçok açıdan bu ziyaret ve devamının getirisi olacak.
Türkiye bölgesinde vazgeçilmez bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor bence.Burada iktidarda kim olursa olsun aktif dış politikadan vazgeçmemesi gerekir.Atatürk'ün yurtta sulh cihanda sulh prensibinden hareketle daha çok atılım yapılmalı.
Mutlaka dış politikamızın eksik tarafları var,ancak geçmişe nazaran daha iyi durumdayız.Bilirsiniz ki uluslararası alanda problemler biranda çözülmez.Şunu da merak ediyorum,Cuhurbaşkanının Ermenistan'a ziyaretini çoğu kişi bir taviz olarak gördü diyorsunuz ancak dünya kamuoyunda böyle bir izlenim yoktu.Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye'nin bu aktif yapısından ve barışçı tutumundan kamuoyunun büyük kısmı memnuniyetle bahsediyordu.Unutmayın onlar Türkiye'yi davet etti,Türkiye ricada bulunmadı.

Türkiye daha da aktif olmalı.Geçmişten gelen büyük bir medeniyetin sahipleriyiz.Son cümlenize katılıyorum daha da sesini yükseltmeli Türkiye.Lider ülke olmalı.Aksi takdirde jeopolitik önemi hat safhada olan ülkemiz için hiçte iyi şeyler olmaz.