Mesajı Okuyun
Old 15-10-2021, 11:55   #5
Av. Can Yıldırım

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
5403 sayılıToprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu m. 8/3 m.göre ; Belediye 1/1000 ölçekli uygulamalı imar planları dışında kalan geleneksel tarımın uygulandığı arazilerde 20 dönüm , dikili arazilerde 5 dönüm ve örtü altı tarım arazilerinde 3 dönüm şeklindeki "asgari tarımsal arazi" büyüklüğünün altında ifraz(bölünme) yapılamayacağı gibi ,Kanunun 8/A m.göre , bölünecek kısım alanının il ve ilçe bazında ilan edilen "yeter gelirli tarımsal arazi" büyüklüğünün de üstünde olması gerekir. "Yeter gelirli tarımsal arazi sınırı" alan miktarları ve engel durumu taşınmazın bulunduğu İl/İlçe Tarım Md.lüğünden öğrenilebilir.

5403 sayılı kanunun geçici 5. maddesinde "Bu maddenin yayımı tarihinde mirasçılar arasında henüz paylaşımı yapılmamış tarımsal arazilerin devir işlemleri, bu maddeyi ihdas eden Kanundan önceki kanun hükümlerine göre
tamamlanır" denmektedir. Ayrıca imar kanunu madde 27/5 hükmü de köy yerleşik alanlarında 5403 sayılı kanun hükümlerinin uygulanmayacağını belirtmekte. Benim vardığım sonuca göre paylaşım plansız alanlar imar yönetmeliği uyarınca gerçekleşecektir. 5403 sayılı yasa uygulanmayacağına ve taşınmazların köy yerleşik alanında olmaları dolayısıyla mirasçı sayısı kadar bölünme olması gerekmez mi? Ayrıca 5403 sayılı yasa uygulanacak olsa dahi yasanın 8/B maddesi "Mirasa konu (…) tarımsal arazilerde mülkiyetin devri esastır." hükmünden tam olarak ne anlamalıyız? Benim değerlendirmem mirasa konu tarımsal arazilerde asgari ve yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğü aranmayacağı yönünde.

Soru sorulmadan önce ilçe tarıma ve tapu müdürlüğüne sorduk fakat olumlu ya da olumsuz tatmin edici bir yanıt alabildiğimiz söylenemez. O nedenle buradaki hukukçuların bilgi ve deneyimlerinden faydalanmak istedim.