Mesajı Okuyun
Old 05-08-2021, 00:19   #2
av.gokcen

Merhaba,

Davacı baba tarafından açılan davada Mahkemece, davacı babanın boşanma kararından sonra gelirindeki azalmanın kararlaştırılan nafaka miktarını ödemede ne ölçüde etkisi bulunduğu, başlangıçtaki denge durumu ve Türk Medeni Kanunu`nun 4. maddesinde vurgulan hakkaniyet ilkesi dikkate alınacaktır.

Ayrıca, nafakanın belirlendiği tarih ile nafakanın indirilmesi talepli dava arasında belirli süre geçmiş ise ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, artan fiyatlar, paranın alım gücü vs. hususların da dikkate alınacağı kanaatindeyim.

Davacı baba işyerini kapattığını bu nedenle işsiz olduğunu beyan ederek nafaka indirimi talebiyle dava açmış. Bahsettiğiniz hususlarda mail ve whatsapp yazışmaları davacı baba ile 3. Kişiler arasında olduğundan Mahkemece istenmesi söz konusu olmayacaktır.

Şöyle bir yol olabilir: Davacı babanın kredi kartı bilgilerini biliyorsanız Mahkemeden ilgili bankadan kredi kartı ekstre harcama bilgilerinin getirtilmesini isteyebilirsiniz.

Bilmiyorsanız Kredi Kayıt Bürosu’ndan banka bilgilerinin getirtilmesini ve ilgili bankalardan harcama bilgilerinin sorulmasını isteyebilirsiniz.

Böylece davacı baba, işsizim gelirim yok demesine rağmen halen işsizliği ile mütenasip olmayan rakamlarda kredi kartı harcaması yapıyor ve ödüyorsa SGK kaydı olmaksızın çalıştığı anlamına gelecektir. Bu durumda da davasının reddinin söz konusu olacağını düşünüyorum.

Ayrıca, sorunuz içeriğinde anlattığınız hususları Mahkeme’ye de yazılı olarak sunun ve davacı babanın bu şekilde nafakayı haksız surette indirmeye çalıştığını, bunu ispat edecek elinizde kayıtlı bir bilgi belge de bulunmadığını beyan edin.

Bu hususta bir avukatta hukuki yardım almanızı, eğer mali olarak bir avukat tutmaya imkanınız yok ise Baronun adli yardım merkezine müracaat ederek tarafınıza avukat tayin edilmesini talep etmenizi öneririm.