Mesajı Okuyun
Old 09-06-2007, 03:21   #38
ragıp

Daha önce ağzımın payını aldım desem yeridir. Ancak dayanamayıp yazıyorum

Eşcinsellk dediğimiz ogu, birkaç kavramı içersinde barındırır. Genel anlamıyla, kendi cinsine ilgi duyan kişi olarak tanımlanabilir. Erkeklerde homoseksüel, kadınlarda sevici(lezbien ile karıştırmamak gerekir) olarak adlandırılır. Son zamanlarda, erkekler için gay tabiri daha yaygın kullanılmaktadır. Homoseksüellik tıp tarafından kabul edilmesine rağmen, gay, tıp tarafından kabul edilmemektedir. Geylik, homoseksüellikten siyasi bir kopustur.Aynı cinsten insanların birbirine, duygusal, erotik, cinsel yönelimlerinin belirlediği yaşam tarzıdır.
Bu nedenle, her ne kadar erkekler için kullanılsa da, hem erkek hem kadınlar için kullanılması gereken bir kavramdır.
Bu genel kavramlardan sonra,ingilizce kavramları kullanmayıp türkçe kavramlarla sorunu ortaya koyalım.
Öncelikle erkekler açısından:
1- Erkeklerle aktif olarak cinsel ilişkiye girenler.Farsça Gulam(erkek çocuk)pare, türkçeleşmiş haliyle kulampara.
2-Erkeklerle pasif ilişkiye giren. burda adını yazmayayım. Maçlarda hakemler için kullanılan tabir.
3- Kadın hormonları ağır basan ve gerek giyimiyle gerek davranışlarıyla kadın özelliği gösteren erkekler. Bunlar genel anlamıyla travesti olarak adlandırılsa da, türkçedeki karşılığı Dönme. Ancak ifrat ile tefriti de ayırmak gerek. TDK sözlüğünde olduğu gibi, kadın kılığına girip para karşılığı seks yapan erkek olarak tanımlamak da bir o kadar yanlış.

Daha fazla da bu konu anlatılır. Ancak gelmek istediğim yere geleyim. Cinsel tercihler üzerine dernekkurmanın anayasal bir hak olmadığını daha önce yazmıştım. Elbette bu şimdiki sistemimize göre böyle.
Kişi hak ve özgürlükleri, cinsel hak ve özgürlükleri de içeriri ve içermelidir. Ancak bunun için öncelikle eşcinselliğin sapkınlık olmadığının anlaşılması gerekir. Türk Dil Kurumu bile sözlüğünde, travestileri, fuhuştan para kazanan kişi olarak tanımlıyor. Bu durumda, gerek yasa koyucular gerekse uygulayıcılar, bu tür örgütlanmalari ahlaka mugayir olarak görmektedir. Yukarda özellikle erkek eşcinsellerin özel adlandırmalarını yazdım. Zira toplumda, daha çok erkek eşcinseller yadırganmakta. Hatırlarsanız kuşadasına erkek eşcinsel gemisi gelmiş ve limana yanaştırılmamıştı. Ancak bu yıl, kadın eşcinseller için yasak konmadı.
Bunun sebebini ve hukuki dayanağını bilen de yok.

GLBT içersinde, tek bir eğilimin dernek kurması hakkında ne düşünüyorsunuz?