Mesajı Okuyun
Old 28-09-2011, 17:20   #4
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan av.elfida
Öncelikle merhaba. Kamulaştırma Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile getirilen uzlaşma konusu, üzerinde çok tartışılan ve ben de dahil olmak üzere hakim,avukat tüm meslektaşlarımızın hala kafasına tam oturmamış bir konu.Bu konu ile ilgili tartışmaları yakından takip ediyorum ve en kısa sürede bir yargıtay kararı çıkmasını umut ediyorum.

Benim sormak istediğim soru şu: elimdeki kamulaştırmasız el atma nedeni ile tazminat ve ecrimisil davasına konu taşınmaza idarenin el atma tarihi 1983 yılından sonraya rastlıyor. Bu nedenle benim davama uygulanması gereken kanun maddesi 5999 sayılı yasanın geçici 6. maddesi değil (5999 sayılı yasa 1983 öncesi el atmalar için düzenleme getirmiş) 1983 yılından sonraki el atmaları 5999 sayılı yasa geçici 6. madde hükmüne dahil eden 6111 sayılı yasanın geçici 2. maddesidir. Bu madde nedeni ile 1983 yılından sonra el atılan taşınmazlar da uzlaşma yolunat abi tutulmuştur.

Kafama takılan soru şu:5999 sayılı yasa yürürlük tarihi 30/06/2010.
benim dava açma tarihim 09/11/2010
6111 sayılı yasa yürürlük tarihi 25/02/2011.

Yani benim dava açma tarihim 5999 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden sonra fakat benim davama uygulanması gereken 6111 sayılı yasanın yürürlük tarihinden önce. Şİmdi ben şunu diyebilir miyim: BEN DAVAMI YASANIN YÜRÜRLÜĞE GİRMESİNDEN ÖNCE AÇTIĞIM İÇİN BENİM UZLAŞMA YOLUNA GİTME YÜKÜMLÜLÜĞÜM YOKTUR. Acaba yanlış mı düşünüyorum arkadaşlar. teşekkür ederim. saygılar.

Sayın Meslektaşım,

Uzlaştırma işlemleri için getirilen 6111 sayılı yasa geçici 2. madde hükmünün dava tarihini değil "idarenin el atma tarihini" esas aldığı kanısındayım. Bu açıdan, yasaya tabi olup olmamak açısından dava açma tarihinizin dikkate alınmayacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.