Mesajı Okuyun
Old 23-04-2008, 18:40   #5
gençhukukçu54

sayın prometeus konuyu iş kanunu, çalışma ve dinlenme süreleri yönetmeliği.. ilgili yasalarda araştırdım,çok net cevap olmasa da umarım tatmin eder sizi.
iş yasasına göre ; işçinin haftalık çalışma süresi 45 saati geçemez. sabah 8 akşam 5 mesai, günde 9 saat,haftada 54 saat eder.nitekim bu yasal değildir.
işçi ara dinlenmesinde gidebilir notere, burada da işverenin yönetim hakkına dayanarak ara dinlenmesinde işin gereği olarak işyerini terketme yasağı koyabileceği geliyor akla. fakat işin gereği olup olmadığı işçiye haklılık kazandırabilir mevcut işin şartlarına göre.
işveren bir şekilde bu hususlara rağmen işçinin noter mesaisini engelleyecek şekidle mesai saatleri belirlemesi durumunda özel bir madde yok bu hususta bildiğim kadarıyla ve fakat iyiniyet ilkesi gereğince işverenin özverili davranması gerekecektir.neticede sadece noter mesaisine yetişmek için değil,ayın belli günlerinde işçinin erken çıkması gerekir, elektrik,su faturaları,kredi ödemeleri vs.
iş akdi yapılırken belirlenen mesai saatleri veya işverenin yönetim hakkına dayanarak belirleyeceği çalışma saatleri veya toplu iş sözleşmelerindeki çalışma saatleri ;işçinin bu gibi işlemleri yapabilecek,masai saatine yetişebileceği şekilde düzenlenecektir.

sözleşmeyi fesh etmek için geçerli neden olacaktır bu konu.
aynı zamanda diğer şartların gerçekleşmesi durumunda işçi kötüniyet tazminatı istemeye hak kazanacaktır.

kısa tutmak için özetle anlatmaya çalıştım umarım kafanızı karıştırmamışımdır

saygılarımla...