Mesajı Okuyun
Old 13-08-2013, 06:05   #2
avrecepefe

Sevgili Meslektaşım,
Malum olduğu üzere süresi içerisinde davaya cevap verilmemesi davanın inkarı sayılır. Yani iddialarınız davalı tarafından reddedilmiş demektir. Bu durumda davalının artık ilk itirazda bulunması mümkün olmadığı gibi, kendisi için savunmayı genişletme yasağı da başlamış olur. (muvafakatınız yoksa). Davalı davayı inkarının delillerini ileri sürebilir. Ancak davalının ayrı bir dava ile sözleşmenin feshini istemesi; böylelikle esas davaya süresi içerisinde cevap vermemesinin doğurabileceği olumsuzlukları bertaraf etmek amacını güdebilir. Davaların aynı veya birbirine benzer sebeplerden doğması ya da biri hakkında verilecek hükmün diğerini etkileyecek nitelikte bulunması durumunda, bağlantı var sayılır ve birleştirilmesine karar verilebilir. Ben birleştirme kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Zira esasa cevap süresi içerisinde açılacak karşı davanın aynı esasta, bu süreden sonra açılacak davanın ise birleştirme talebini havi olması ve ikinci davanın açıldığı mahkemenin bu konu hakkında olumlu bir karar vermesi ile mümkün olduğunu da ifade etmek isterim. Mahkemenin birleştirme kararı vermesinin hukuki durumunuzda olumsuzluk yaratacağını düşünmüyorum. Saygılarımla.