Mesajı Okuyun
Old 02-04-2002, 18:37   #10
Cest la vie

Çözüm korkmak?

Merhabalar..
Hepinize çok teşekkür ederim. Hem cevaplarınız için, hem de iltifatlarınız için

Öncelikle hiçbirinizin şundan şüphesi olmasın: Yazılanların hiçbiri beni korkutmadı. Bu manada başıma gelebilecekleri az çok tahmin ediyorum, ayrıca dediğiniz gibi her mesleğin olumsuz yanları var. Aksine yazılanlar sayesinde nelerle karşılacağım hakkında bir fikrim oldu. (Bilmediğin biriyle mücadele etmek, bildiğin biriyle mücadele etmekten çok daha zordur. En azından artık düşmanımı tanıyorum )
Ayrıca insanların hepsini birden memnun etmek imkansız, bu da zorlukların bir kısmını çözümsüz kılıyor. İşte bunun en güzel örneği:
ALINTI:
Bir topluma girdiğinizde, avukat olduğunuzu duydukları an mutlaka olumsuz bir avukat macerası anlatacaklardır size... Bu anlatım içinde, '' Hırsız, sahtekar, üç kağıtçı, dolandırıcı vs.. gibi '' yüz ağartıcı (!) ifadeler sık sık geçecektir...
.....
Öğretmen olursunuz, eğer gerçekten kötü bir öğretmenseniz öğrencilerin hepsi; normal bir öğretmenseniz çoğu; dört dörtlük bir öğretmenseniz ise yarısı arkanızdan konuşur. Ama konuşurken de onlar için yaptığınız iyilikler kimsenin aklına gelmez. Bu da onun gibi bir şey. O yüzden bunu pek de umursamamalıyız diye düşünüyorum.

ALINTI:
Problemli insanlar size geleceğinden, mutlaka yanınızda Talcid gibi mide ilaçları ile gezmek zorunda kalacaksınız... Günde en az 10 telefon ve 10 ayrı problem dinleyecek, eve gittiğinizde eşinizin yada çocuğunuzun sorununu dinleyemecek hale geleceksiniz...

Bu da, tüm hukuk dalları için geçerli sanıyorum. Çünkü genel olarak negatif bir bölümdeyiz ve ne yazık ki buna da hazırlıklıyım. Yapabileceğim tek şey, ilgilendiğim konudaki negatifliği elimden geldiğince pozitifliğe çevirmek. Başkalarını mutlu ettikçe mutlu olabiliriz diye düşünüyorum. Asıl sorun "mutlu edememek"te gizli sanırım. İşte o zaman çok vicdan azabı yaşayacağım kesin. Beni korkutan,tereddütlere düşüren en büyük şey de bu.
Aslında yazabileceğim, yorum yapabileceğim bir çok şey var yazdıklarınızda, ancak fazla kişisel olmasın diye, sadece objektifliğinizi koruyup bir şeyler yazdığınız için teşekkür etmekle yetineceğim. Sayenizde seçeneklerden birine bir adım daha yakınlaştım.
Önümde 2 yıl daha var, bu süre içinde kendim için en iyisini bulmayı umuyorum. Bu süreçte bana yardım ettiğiniz için tekrardan teşekkür ederim.
Sizlerin de dediği gibi, önemli olan "ne" yapacağım değil, "nasıl" yapacağım. Bu konuda çabalamaya devam edeceğim.

Hepinize Saygı ve Sevgilerimle