Mesajı Okuyun
Old 01-04-2002, 01:28   #6
seyyah

sayın c'est_la_vie,
hukuk fakültesi mezunlarının standart olarak yapabilecekleri mesleklerin iyi ve kötü yanlarını yahut hadi diyelim gri yanlarını önceden görüp, ona göre bir seçim yapıp sonra da hayal kırıklığı yaşamamak gibi bir olgu olamayacağını bir önceki mesajımda dile getirmek istemiştim. sanırım yeterince ifade edemedim. gerçekten de ifade etmek istediğim gibi, bu biraz nafile bir çaba olur, niye, çünkü herşeyden önce bu seçimi yapmak için önünüzde çok fazla zaman olduğunu sanmıyorum. yani her mesleğin iyi ve kötü yanlarını yeterince izleyecek kadar bir zamanınız olmayacak, çünkü bu esasında bizzat dene-yanıl metoduyla bizzat gerçekleştirilebilecek bir şey ama pek mümkün değil. bizzat böyle bir şey yapılamıyorsa çevredeki diğer meslek adamlarına bakacağız, ancak onların tercihlerini de kendi kişilikleri dairesinde yaptıklarını, yahut rastgele bir şekilde o mesleğin adamı olduklarını düşünün, size uyar mı? kolay değil. sonra, diyelim ki, bu yönde elinizde sağlam kaynaklardan sağlam bilgiler var. buna göre seçim yapacak ve sonra hiç hayal kırıklığı yaşamayacaksınız. işte bu hiç mümkün değil doğrusu. bir mesleği yapmaya başladıktan sonra hayal kırıklığı da ve belki pişmanlık da yaşayacak ancak buna rağmen yeterince gücünüz kaldı ise devam edeceksiniz. ancak başkalarına, atıyorum, "noter olduğuma hiç pişman olmadım!" demekte bir sakınca yok, bol alkış alırsınız!...
sağlıcakla kalın.