Mesajı Okuyun
Old 28-03-2002, 22:02   #1
Cest la vie

Soru Hakim,savcı,avukat,noter, Öğretim Görevlisi.. Ama Hangisi?

Alıntı:
"Aslında olayın derininde mahsunlaşmamızı gerektiren bir neden var... Yüzlerce dosyadan sorumlu bir insan, bunlar yetmezmiş gibi büyük sıkıntılar içinde... geçim derdi.. vs.. cinnet geçirip, gelenleri kovmadıklarına şükretmemiz lazım..

Biz avukatlar, her davadan ayrı ücret alırken hem de işimize gelmiyorsa, davayı kabul etmezken, Bu değerli insanların para alma imkanı olmadığı gibi, işi reddetme şansı da yok..
"

Sayın Tikici'nin mesajından alıntı yaptığım bu sözler, zaten karışık olan kafamı iyice karıştırdı. Hakim-avukat ilişkileri hakkında bir sürü forum açıldı. Bir forum da biz öğrenciler için açmak istedim, tabii bütün hukukçu büyüklerimizin düşüncelerine ihtiyaçlarımız var..
Acaba hangisi daha iyi? Tamam, hukuk fakültesinde okuyoruz ama, acaba hangi meslek bizi tamamlar, hangisi bizim için daha iyi sonuçlar doğrur, bir anlamda "garanti" altında oluruz? Gelecekte en çok hangisini daha büyük bir zevkle yapabiliriz, yaptığımız seçimden pişman olur muyuz ki? Hakimlik,savcılık,avukatlık, noterlik, öğretim üyeliği..vs? Tabii ki, hepsinin ayrı iyi yanları var, kötü yanları var.. Belki hiçbiri diğerinden üstün değil, daha iyi değil..
Sayın Hukukçu büyüklerimiz... İşte bir öğrenci ricası.. Yapmakta olduğunuz mesleğin avantajlarını ve dezavantajlarını "objektif" olarak aktarabilir misiniz?
Önerileriniz var mı bizlere, veya ne bileyim, "keşke bunu seçmeseydim, şu daha iyi olurdu" dediğiniz zamanlar oluyor mu?
Özet olarak
1)Hangi mesleği yapıyorsunuz?
2)Seçiminizden memnun musunuz?
3)Bu mesleğin avantajları ve dezavantajları neler?
4)Bizlere önerileriniz var mı?
Umarım vaktinizden bir parça da yoldaki hukukçular için ayırırsınız...

Hepinize saygılarımı iletiyorum..