Mesajı Okuyun
Old 27-11-2021, 00:48   #3
üye8557

mrb lar konu için tşk ler...benim de elimde şu anda benzer bir dosyam var ve henüz ıslah aşamasına geçmedik raporu yeni tebliğ aldım ve itiraz aşamasındayız.Ancak sizinki gibi dava tarihi ve güncel tarih olarak ayrı arı hesaplama yapılmayıp; 1- dava dilekçesinde talep ettiğim ziynetlerin dava tarihi itibari ile ayrı ,2- dosyaya sunduğum fotoğraflar üzerinde yapılan incelemenin dava tarihi itibari ile ayrı ve 3-davalının sadece bir tanığının beyanında dile getirmiş olduğu ziynetlerin dava tarihi itibari ile 3 ayrı şekilde bir hesaplama yapıp bilirkişi raporu hazırlanmış. hepsinde dava tarihi baki kalarak ve hakim kararını verirken hangisini baz alarak verecekse ona göre 3 ayrı bir değerlendirme yapmış. hepsinin miktarı farklı.yargıtayın uygulamasının dava tarihindeki değere göre hesaplamayı kabul ettiğini biliyorum emsal karar da ekledimYargıtay 2. Hukuk Dairesi 2019/1729 E. ve 2019/3614 K.
“… Mahkemece herhangi bir gerekçe gösterilmeksizin 7.500,00 TL ziynet eşyası bedelinin erkekten tahsili ile kadına ödenmesine karar verilmiş ise de bu bedele nasıl ulaşıldığı anlaşılamamıştır. Gerçekleşen bu durum karşısında mahkemece hakimin davayı aydınlatma görevi kapsamında…. talep ettiği ziynetlerin nelerden ibaret olduğu ve değerleri ayrı ayrı açıklattırılıp dava konusu ziynet ve para alacağının bilirkişi marifetiyle dava tarihindeki değerleri belirlenerek ve dosyadaki tüm deliller hep birlikte değerlendirilip gerçekleşecek sonucu uyarınca ziynet ve para alacağına ilişkin bir karar verilmesi gerekirken…”)ancak bendeki sorun bilirkişi raporunda şu haliyle nasıl bir yol izleyip itirazımı neye göre yapacağım. 3 hesaplama şeklinde de miktarlar arasında inanılmaz fark var. bir sonraki aşamada ıslah da ise hangisine göre ıslah edeceğim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşkler...