Mesajı Okuyun
Old 23-01-2010, 03:27   #52
Ulukoca

Bir yanlışı başka bir yanlışla çözemeyiz. Tamamen siyasi nedenlerle binlerce kişiye hukukçu olma hakkı tanınmaz, sadece "hukuk fakültesi mezunu olma" fırsatı verilirken, işin ekonomik yönüyle de zarar verdiği görebildiğimiz bir durum. Ancak yeni avukatların "derse girerek" para kazanmaları doğru değil. Eğitim ayrı bir iş. Kendi adıma üniversitede ders vermekte zorlanmayacağımı düşünsem de, lise veya alt kademede ciddi anlamda sıkıntı çekeceğimden eminim. Öğretmenlik herkesin yapabileceği bir meslek değil. Kaldı ki eğitim mezunlarının da iş bulamaması söz konusu.

"Toplumun hukuka ihtiyacı var" gerekçesiyle Hukuka Giriş benzeri dersler konulursa, bu dersleri de "İlköğretim matematik öğretmenliği" bölümü benzeri bir Eğitim fakültesi uhdesinde bulunan bölümden mezun kişilerin vermesi gerekir. Biz (en iyi ihtimalle) Hukukçu niteliğinde yetişsekte, bunu nasıl lise ve altı seviyediki genç ve çocuklara aktarabileceğimizi bilemeyiz. Şu an aklıma gelen bir örnek verirsem; en ağır suçları işlemiş bir kişinin bile "savunma hakkı" olduğunu bizim anlatabileceğimizi sanmıyorum.