Mesajı Okuyun
Old 13-12-2006, 00:20   #10
hukukcu

Varsayılan Sn. Sacit Kayasu'nun basın açıklaması haberi

ANKARA (12.12.2006)- Kenan Evren hakkında yargılama istediği için görevden alınan eski Savcı Sacit Kayasu, kendisini İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak tanıtıp nitelikli dolandırıcılık yaptığı yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi. Kayasu, "Alnımdaki utanç verici lekeyi çıkartmak için bana yardımcı olun" çağrısı yaptı.

Savcı Sacit Kayasu, kendisi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak tanıtıp nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediği iddiasıyla iddianame tanzim edilip dava açıldığı yönünde bazı basın yayın organlarında çıkan haberler üzerine yazılı açıklama yaptı. Davanın doğru olduğunu, ancak iddianamenin her zaman o sanığın suçlu olduğunu göstermeyeceğini vurgulayan Kayasu, "Doğru olmayan, böyle bir suçu işlemiş olmamdır. Çünkü beni tanımayan kimse yok gibidir. Böyle olunca beni tanıyan birisine kendimi bu şekilde tanıtmam akıl ve mantık dışıdır. Zaten bilginin herkese ulaşabildiği günümüzde, herhangi birisi beni tanımasa ve ismimi duymasa bile internette herhangi bir arama motoruna girip Sacit Kayasu ismini yazdığında benimle ilgili pek çok bilgiye ulaşabilir. Bu durumda, kendimi İstanbul Başsavcısı olarak tanıtmam pek akla uygun gelmez zannediyorum" dedi.

MAAŞLI İŞE GİRDİM

Bir gazetenin abone bulma işi ile ilgili maaşla bir işe girdiğini, gazetenin abonelerine promosyon olarak hukuk kitaplar verdiğini, kendisinin de müşteri olabilecek kişilere kendisini tanıtarak ve emekli savcı olduğunu belirterek abone olmak istiyorlarsa CV'sini ve promosyon kitapları ve gazetenin bir nüshasını göndereceğini söylediğini belirten Kayasu, şunları söyledi: "Ancak,bu konuşmalar telefonla olduğundan, karşıdaki kişi nereden aradığımızı sorduğunda İstanbul'dan diyorduk. İstanbul'un neresinden diye sorarlarsa da, işyeri Beşiktaş'ta olduğundan, Beşiktaş'tan diye cevaplıyorduk. Böyle olunca da bazı kişiler İstanbul'dan aradığımız için, gönderdiğimiz bana ait özgeçmişi okumadan veya okusa bile anlamadan İstanbul Başsavcısı olarak değerlendirip İstanbul Başsavcısına, aldıkları kitap ve gazete için teşekkür etmek gayesiyle telefon ediyor ve söz konusu iddianame bunun üzerine tanzim ediliyor. Bir savcı veya Başsavcı'nın görevli iken gazete çıkaramayacağını herkesin bilmesi gerekir. Kaldı ki, gönderdiğimiz özgeçmişte emekli olduğum da belirtilmiş ve bana ait internet sitesinin adresi de verilmiştir. Bu özgeçmiş bütün abonelere gönderilmiştir. Böyle olunca hakkımdaki isnatın asılsız olduğunu takdir edersiniz."

ALNIMDAKİ UTANÇ LEKESİNİ ÇIKARIN

Kendisi hakkında iddianame tanzim edilmesi ve dolandırıcı olarak yargı önüne çıkartılmsının kendisini son derecede yaraladığını kaydeden Sacit Kayasu, "Hakkı ve adaleti yerine getirmek için mesleğimden olmayı dahi göze aldığım halde bu şekilde rezil edilmem ve şerefimin iki paralık edilmesi kabul edebileceğim bir şey değildir" diye konuştu. Haberin özellikle kendisini kamuoyunda küçük düşürmek gibi bir amaçla gazetelere sızdırıldığı kanaatini taşıdığını ifade eden Kayasu, şunları vurguladı: "Ben para ve mevkii peşinde koşsaydım bugün yine savcılık makamında olurdum. Haksızlık ve hırsızlığı o makamda çok daha rahat yapabilirdim. Nitekim son günlerde milyon dolarlık villaları, yurt dışı seyahatleri v.s ile gündeme gelen pek çok hakim, savcı veya diğer devlet görevlileri bu imkanları makamları vasıtasıyla elde etmiştir. Ben tam tersine çocuklarıma şerefli bir isim bırakabilmek için, mesleğimden olmayı bile göze aldım. Bu ismimi lekeleyecek bir davranış içine girmem mümkün değildir. Bu yüzden, gerçeği yansıtmayan yorum ve haberlerin, beni ve ailemi derinden yaraladığını, hayatı boyunca hak ve adaletten ayrılmayan birisinin dolandırıcı olarak tanıtılmasının yarattığı manevi tahribatı takdir edeceğinizi umuyor ve en azından şimdi bana destek olmanızı bekliyorum.

Lütfen bu açıklamamı ele alın ve alnımdaki şu utanç verici lekeyi çıkartmak için bana yardımcı olun. "

Kaynak: Fırat Haber Ajansı