Mesajı Okuyun
Old 10-04-2007, 06:40   #44
Ismail Erbab

Varsayılan Omerika'daki Turkler

Biraz daha burada kalirsam, kendi insanimin tumden kafayi yedigi gibi kustahca bir sav'la ortaya cikabilirim. Kardesim, anladik, sanssiz bir adamim, belki her gunum bir olayla geciyor, belki ben kil bir adamim biraz, ama bu kadari da tesaduf olamaz yahu. O kadar olasilik teorisi, vs. okudum, sansin boyle bir olaylar silsilesini yaratmasi inanin sayisal lotoda arka arkaya birkac hafta 6 bilmesi ile ayni olasiliga sahip. Gunahim nedir kardesim, kara buyu mu yapildi, lanetlendim mi yahu?

Yangin ve polisiye hikayelerim kaldigi yerden devam edecek, biraz teferruatli olduklarindan sonraya sakliyorum ama artik yeter yahu. Bunu yazicam kardesim:

Gecenlerde burada bana 3 blok yakinda oturan arkadasim "S" aradi,, ne yapiyorsun, havadan sudan falan derken, hafta sonu cumartesi gunu idi, disari cikalim dedik. Sehir merkezinde, (Philadelphia) Rittenhouse Square ve Rittenhouse Square garden guzel bir yer, birer kahve icer iki lafin belini kirariz dedik.

Sehre indik. Bizimkinin aklina TR'den cok yakinimizdaki Drexel Universitesinin dil okuluna ingilizce ogrenmeye gelen Malatya'li hemsehrisi aklina geldi. Dedi gariban cocuk, kimi kimsesi yok, arayalim o da gelsin sevaptir vs. Hay hay dedim, zaten yurdum insaniyla iki cift laf etmeyi kendi dilimde kufur etmeyi bile ozlemisim, bir de iyi cocuk falan, hemen gittik evinin onune. Tam evde yok deyip ayrilirken bizimki, "B" cikti geldi. Neyse aldik elemani, bir kafenin yolunu tuttuk. Dakika 1 gol 1 , bizimki hikayesine basladi.

Basinin buyuk dertte oldugunu, kadinin cok gizli isler cevirdigini ve misyoner oldugunu, isin icinde Fehmi Koru, Musiad, Abdullah Gul, Tayyip Erdogan, Fethulleh Gulen gibi isimlerin oldugunu buldugunu falan anlatmaya basladi. Cumlemde anlatim bozuklugu yok. Kadinin kim oldugunu bilmiyorum.

A-ha, dedim, bela gene beni bulmak uzere. Eleman telasli sekilde anlatmaya basladi. Ben de bir yandan olup biteni ogrenmek icin sorular sormaya basladim. Cunku "B" karisik sekilde aklina gelenleri bir bir anlatiyordu. Derleyip toplayip biseyler anlayabilene askolsun. Turk Devleti uzerinde cok ciddi bir plan hazirlandigini, bahsettigi kadinin kilise ile ortak calisan bir misyoner oldugunu, Guneydogu Anadolu'nun anavatan'dan ayrilmak uzere oldugunu, kendisini musluman diye tanitan aslinda musluman olmadigini birtakim belgeleri gizlice okuyarak ortaya cikardigini ve isin basindaki kadinin cok etrafli bir cevresi oldugunu, ozellikle Washington'da cok guclu oldugunu falan anlatti.

Nasil ? Buz gibi oldunuz degil mi? Kardesim, ne yapayim bela buluyor. Ister istemez, bizim de vatanimiz elbette, canimi gozumu kirpmadan veririm, ben de yardim edebilecegimiz birseyler olur mu dusuncesiyle daha ayrintili sorular sormaya basladim. Cunku "B" cok korkmus ve cok tedirgin gozukuyordu. Anlatirken cumlelerini bitiremiyor dili dolaniyordu. Bana da supheli gozlerle bakiyor acaba basina bela olur muyum diye dusunuyordu.

Biz bir kafeye oturduk. Once kendini tanitmasini istedim, kimdi neyin nesiydi bu oglan. Belli, yurdum insani bir Turk delikanlisi idi ama konusmalari cok da dolu bir tip olmadigini ele veriyordu. Ama yaptigi seyden dolayi onu begeni ile dinliyordum, ne de olsa ulkesi ugruna tehlikeli islere girmeye hazirdi.

Soyledigine gore bizim "B" Istanbul'da etrafli bir Malatyali ailenin bir uyesi olarak bir is haninin yoneticiligini yapmakta iken, Istanbul'a projesi icin gelen bir turistin yani bu kim oldugu bilinmeyen kadinin yardimiyla Amerika'ya dil okuluna getirilir. Isimsiz bayan "B" yi omerikaya getirebilmek icin epey gayret verir, sponsor olur, zaten cok feci zengindir ("B" nin soyledigine gore). Philadelphia'daki 3 katli evinde bizim "B" ye oda verir, cebine harcligini koyar, okul parasini ve diger masraflarini karsilar. "B" Drexel universitesinde English Language Program'da ingilizce dil egitimi gormektedir.

Kadinin bu velinimet iyilikleri yapmasinin sebebi ise, hazirladigi projede, bizim "B" yi ve ismini, bir Musluman Turk sifati ve gercek kisiligi ile ayan beyan kullanmak istemesidir. Belki de "B" bu projede bir itirafci, kilisenin hazirladigi planin Turkiye ayagindaki tetikleyicisi, projede bahsedilen Bediuzzaman Said Nursi ve zamanina iliskin olaylarin ozdeslestirildigi bir karakter, gunumuz Gulen cemaatinin kimligini anlatabilecek bir fert ve musluman kimligi ile her turlu kullanilmaktadir. Kilise "B" yi beslemekte, toplantilara davet etmekte, cebine otobus jetonu vs. vermekte ve ilgi gostermektedir.

"B" nasil bir oyunun icine cekildigini cozmeye calistigini anlatti heyecanli sekilde. Bahsettigi kadinin email sifresini kirmayi basardigini, yaptigi yazismalari okudugunu, ileriki donemde neler planladigini, hatta 5-6 Mayis'ta projenin submit edilip 600 bin Omerikan dolari para alacagini ogrendigini, Musiad, Fehmi Koru ile yapilan yazismalari, Abdullah Gul ve Tayyip Erdogan'a yakin cevrelerle yapilan yazismalari kaygiyla okudugunu falan filan anlatti durdu.

Tabi ben buz gibi hepsini dinledim.

...... devam edecegim, gecikmeli yaziyorum kusura bakmayin, 3 projede calisiyorum, bir de ders aliyorum, yogun bir donem. Fazla bilgisayarin basina oturup vakit ayiramiyorum. Ama bu hikaye gercekten beni cigrimdan cikardi. En yakin firsatta bitirecegim. Affedin.