Mesajı Okuyun
Old 05-04-2007, 05:24   #35
Cest la vie

Ya aslinda ben buyuttum biraz cok da uzun anlatacak birsey yoktu o konuda. Sadece Ibrahim'i Matrikse sokma numaralari bunlar, yazmaya devam etsin diye

Ama ben itfayecilerle olan seruvenlerimizi anlatayim, Ibrahim'inkini de kapsayarak.

Sanirim Ekim ayi aksami falandi. Ben odamda ders calisiyordum ki ev arkadasimin 'Ahuu, kos, birseyler oluyor sanirim' demesiyle oturma odasina nasil gittigimi bilemedim. Ev arkadasim pencereden sokagimiza dogru bakiyordu ve pencereden iceriye yanip sonen(ya da donen iste itfaiye isigi) sari isik giriyordu. Pencereden bakmamla hemen evin onunde kocaman bir itfaiye arabasi gormem bir oldu. 'Aaa, ne oluyor kii' derken digerlerini de gordum! Sokak boyunca birer metre araliklarla parketmis belki bes-alti(ilk etapta gorebildigim) itfaiye arabasi vardi. Ev arkadasim 'yangin var herhalde' dedi ama etrafta duman falan yoktu. 'Yangin varsa duman nerde, uzakta bile olsa biz gorurduk siyah dumani' diyerek onu da iyice gizem icerisine soktum. Ardindan pencereden sarkarak etrafa baktim ki, bizim sokagi kesen sokaklarda da bir suru itfaiye arabasi var! Korkmaya baslamistim, ne oluyordu acaba diye de cok merak ediyordum. Ev arkadasima 'hadi inip soralim' dedim. Bana korkulu gozlerle bakti ama onun da gozunun icindeki merak piriltisini yakalar yakalamaz (aaa, bunu yazinca bir reklam vardi aklima geldi: yakalayin yesil isigi, hesapli parlak bulasigi! ne guzeldi di mi, birden bir garip oldum ) o isigin ustune gittim ve onu ikna ederek pijamalarimizin ustune montlari gecirip asagiya indik. Konusmalardan neler olup bittigini anlamaya calistiysak da basaramadik. Arabalarin en yogun oldugu tarafa dogru ilerledik(cesarete bak ) ama ortalikta ne olduguna dair bir ipucu yoktu. 'Ben arabanin icindeki itfaiyeciye soracagim' dedim ve ev arkadasimin 'ama' bakislarina ragmen arabalardan birine yaklastim.
Meger gaz kacagi KOKUSU varmis apartmanlarin birinde. (Bu arada benim yasadigim sehirde evler uc katli, ikiser daireden olusan kucuk tipik amerikan evleri, oyle apartman dedigime bakmayin, burda hic yok oyle buyuk apartmanlar. Ama burda dedigim sadece St. Louis'te, yoksa PA'da "balkonlu"sunu bile gordum )
Yani anlayacaginiz, gaz kokusu ihbari icin benim sokagimda 5-6, toplaminda 12-13 itfaiye arabasi gelmisti ki, Tarsus'un Itfaiye biriminde bu kadar araba var mi bilmiyorum. Bunlar o kadar arabayi sadece GAZ KOKUSU IHBARI icin yollamislardi.
Itfaiyeciye dedim ki 'peki biz tehlikede miyiz, ne yapalim?'
Itfaiyeci evimi sordu hangisi diye. Gaz suphesi olan evin karsi tarafinin 3-4 bina paralelinde olan evimi gosterdim.
'Yok, bir sey olmaz, biz birsey olmamasi icin burdayiz zaten' diye cevap verdi.
Neyse, biz yine de asagida oyalandik biraz. Sonra o evden maskeli adamlar cikti, kacak olmadigini soylediler.
Bir sure sonra da tum itfaiye arabalari sokagimizi terketti.

Ismail'in olayini cok net hatirlamiyorum ama sanirim bir sekilde kablolar yanmis, evlerinin ici simsiyah dumanla kaplanmisti. Yine itfaiye cagirmislar. Itfaiye 'ATES YOK, BOSUNA CAGIRDINIZ' diyerek $650(fiyat yanlissa duzeltir misin Ismail?) ceza kesmis. Yani orda bir iki kagit yaksalar tamam, ama evin icini duman sarmis, yine de ceza yiyorlar! Bizim evin burdaki itfaiye olayinda ben ucuncu sahis oldugum icin ceza kesildi mi bilmiyorum ama bu tur seyler de eyaletten eyalete farklilik gosterebiliyor.