Mesajı Okuyun
Old 06-11-2007, 16:23   #1
ulkut

Varsayılan pert aracın tamir edilmesi ve alacak davası

Müvekkilimin aracı karşı tarafın kusuruyla meydana gelen kaza sebebiyle ve karşı tarafın zorunlu trafik sigortasının eksper raporundaki tespite göre 12.500-YTL hasara uğruyor ve sigorta şirketince müvekkilime 8.000-YTL üst sınırdan ödeme yapılıyor.

Kaza sebebiyle delil tespiti istediğimiz mahkemece yapılan bilrkişi incelemesi sonucunda bilirkişi raporunda aracın tamir masrafı olarak 12.200-YTL ve 300-YTL tamir sonrası değer kaybı tespit edilmekle birlikte tamirinin ekonomik olmadığı araçtaki hasarın 8.600-YTL olduğu ve aracın piyasa rayiç değerinin 12.500-YTL ; kaza sonrası değerinin 4.500-YTL olduğu gerekçesiyle pert olduğundan 8.000-YTL ödenmesi tespitinde bulunuluyor.

Burda konunun uzmanı meslektaşlarıma sorma istediğim sorular şunlar;

1-Araç hakkında pert tespitinde bulunulmuş olsa bile müvekkilimin bu tespite uyma zorunluluğu var mıdır, yoksa müvekkilim aracı yukarıdaki değerler üzerinden tamir ettirerek kullanmaya devam edebilir mi?

2-Müvekiilim aracı tamir ettirdiği için sigortanın ödediği 8.000-YTL haricinde 4.500-YTL tamir masrafını cebinden ödemek zorunda kalıyor.Müvekkilimin ödediği bu bedele hakkında kusurlu taraf aleyhine açacağımız alacak davasında , aracın pert olupta müvekkilin elinde bulunuyor olmasının hukuki anlamda davamızı ne şekilde etkileyeceği konusunda görüşlerinizi rica ediyorum.

Ben müvekkilimin yaptığı tamir harcamasının , aracın kaza sonrası 4.500-YTL'lik değerle takas edilemeyeceğini düşünüyorum.

Teşekkürler..