Mesajı Okuyun
Old 01-09-2008, 07:30   #8
Hasan Bahadır Büyükavcı

Alıntı:
Senedi imzalayıp bunun senet olduğunu bilmiyordum geçersiz diyemezsiniz. Banka kredi sözleşmelerini okumadan imzalayan kim bilmiyordum diyebiliyor. Ya da 60 günülük dava açma süresini kaçıran kimse bilmiyordum diyebilir mi? veya noter satışını aldıktan sonra 30 gün içinde tescil etmediğiniz araç yüzünden trafik cezası tanzim edildiğinde Karayolları trafik kanununu bilmiyordum diyebilir mi? Ruhsat sahibine açılan tazminat davasında davalı ruhsat sahibi Kusursuz sorumlu olduğumu bilsem aracı vermezdim başkasına demesi onu sorumluluktan kurtarır mı sizce? Burda anlamamnız gereken yapması gereken işlemi bilmediğini iddia etmesi onun kaçırdığı dava açma süresini geri getirmez. Mazeret değildir yani kısaca.....

Yukarıda vermiş olduğunuz örneklerde kanunu bilmemek mazeret sayılmaz. Benim anlatmak istediğim "kanunu bilmemek mazeret sayılmaz" ilkesinin katı şekilde uygulanması prensibidir. Elbette bu ilke olmalıdır aksi takdirde toplum bir kaosa sürüklenir.
Pozitif hukuk anlamında "kanunu bilmemek mazeret sayılmaz" yönünde bir düzenleme olmamakla birlikte bu ilkenin varolması zaruridir.
Ancak somut olaya göre bu kuraldan imtina edebilmek hakkaniyete daha yatkındır. Mesela asıl konumuza döndüğümüzde; memur kendisine verilen ve üst makama başvuru yolu kapalı aylıktan kesme cezasına karşı itiraz iradesini ortaya koymuş, organik anlamda teşkilat yapılanmasının bir üst makamına başvurmuştur. Bu noktadan sonra kişinin kanunu bilmediğini ve bunun mazeret kabul edilemeyeceğini, dava açma süresini kaçırdığını söylemek bireylerin hak kaybına neden olacaktır.