Mesajı Okuyun
Old 21-06-2006, 12:05   #1
Av.Özgür ODABAŞ

Varsayılan Hüküm Ayakta Dinlenir(mi?)

Cmk 231/4 "Hüküm fıkrası herkes tarafından ayakta dinlenir" der.Bu doğrudur doğru olmasına da,"herkes" tabirine neden savcılar,ve heyetteki hükmü okuyan dışındaki hakimler,hatta kürsünün önünde oturan stajer hakim adayları girmez.
Uygulamadaki haline baktığımızda cmk 231/4 Ün "hüküm fıkrası avukatlarca ayakta dinlenir,hem de taraf olanlar,duruşma bekleyenler,hatta koridorda oturanlar da dahil" şeklinde düzenlendiğini düşünebiliriz!!

Geçen günlerde bir ceza mahkemesinde duruşma beklerken,o an görülen davanın hüküm fıkrası okunmaya başladı.Ayağa kalkmadım,ayağa kalkmış olan diğer meslektaşım gözlerimin içine doğru en vahşi bakışlarını fırlatıyor,sen nasıl ayağa kalkmassın diye bakışlarıyla hesap soruyordu.Ardından hakim ardından mübaşir beni ayağa kalkmam konusunda kendi birikimlerince uyardı.Ne yaptığım yada ne cevap verdiğim mesele değil diye anlatmıyorum.Ama o hüküm fıkrasının okunmasının yaklaşık 20 dk sürdüğünü eklemeliyim.

Şimdi bu hüküm yeni CMK na neden bu halde konulmuştur?Nasıl bir rahatlıkla savcılar bu hükmü üzerlerine alınmazlar?Ve neden bazı meslektaşlar,kraldan daha kralcı olmanın herseye zarar verdiğini görmezler?