Mesajı Okuyun
Old 09-02-2015, 11:10   #4
spartacüs

sayın meslektaşım, eskiden bu davalar asliye hukukta bakılıyordu, ancak geçen sene verilen bir karar ile artık idare mahkemesinde dava açmanız gerekiyor.

1987 yılından önce fiili el atma için olan durumlarda, öncelikle idareye başvuru şartı var. Daha ilgili kanun tam net değil, biz bir dosyamızda başvuru şartını dikkate almadan dava açtık ve dava kabul edildi. Ancak son güncel kararlarda başvuru şartı önemli bir hal almakla beraber örnek alacağınız bir kanun veya yüksek mahkeme kararı henüz mevcut değil. Varsa da ben bilmiyorum.

Dediğiniz uzlaşmazlık tutanağını içeriğini bilmemekle beraber, tutanak idarede uzlaşmazlık unsuru için yeterli yasal belge niteliğinde ise, uzlaşmazlık anlaşmasının tebliği tarihinden itibaren idari süreleri dikkate alarak, dava açabileceğinizi düşünüyorum.

Davayı kamulaştırmasız el atma sebebiyle açmanız gerekiyor. İdare avukatı idarede böyle bir dava türü olmadığından ret talep edecektir. Bu önemli değil artık bu davaların idarede açıldığı ile ilgili kararlar nette ve sitede mevcut.

evet şimdilik aklıma gelenler bunlar.