Mesajı Okuyun
Old 23-04-2007, 11:31   #17
mutlakadalet

Alıntı:
Yazan yargıç isa
Peki size soruyorum. Müteakip atışlar yapan birinin, kurşunların etraftakilere zarar vereceğini öngördüğü kabul edilebilir mi yoksa edilemez mi? Yoksa yinede mağdurun önüne maktulun atlama olasılığı üzerine mi kusurluluğun taksir seviyesinde olduğuna karar vereceğiz?

Sayın yargıç isa, hukuk fen bilimleri gibi değildir. Yani bir olayda, ufacık bir mekânda tahmin edemeyeceğiniz çeşitlilikte olay gerçekleşebilir ve bu olayların gerçekleşme şekilleri çok değişik cezai sorumluluklara yol açabilir. Sayın edo’nun sormuş olduğu ilk soruda ben, o anlık düşüncem gereği iki olasılık belirledim ve bu iki olasılığa göre kanımca cezai sorumlulukların değişeceğini ifade ettim. Siz benim belirlediğim ilk olasılıktan yola çıktınız ve şimdi benim verdiğim yanıtı üçüncü bir olasılıkla kıyaslıyorsunuz. Eğer ortada üçüncü bir olasılık varsa, cezai sorumluluğun buna göre de belirlenmesi gerekecektir. Şimdi üçüncü olasılık olarak, müteakip olarak atılan kurşunlardan birinin sekerek, maktule geldiğini varsayalım dediniz. Kanımca müteakip olarak atılan kurşunların sekerek hedeflenen kişi dışında birisine gelmesiyle, hedeflenen kişinin haricindeki bir kişinin bir anda kurşunların önüne atlaması olasılıkları birbirinden çok farklıdır. Yani demek istediğimi matematiksel formüllerle şöyle açarsam:

Pastane içerisinde silahla müteakip atışlar = …’dan cezai sorumluluk tayin edilir.
(Hukukçu bu şekilde düşünmemeli)

Bir pastane içerisinde hedeflenen kişiye yapılan müteakip atışlar neticesinde başka bir kişinin yaralanması yahut ölmesi gibi hadiseler gerçekleşirse bu her halükarda olası kastın var olduğu anlamına gelmez. Gelmez; çünkü yukarıda da belirttiğim gibi hadise çok değişik şekillerde tezahür edebilir. Müteakip atışlar neticesinde silahın kontrolü kaybedilip, başka bir yere kurşun atılabilir.
Yahut siz hedeflediğiniz kişiye doğru müteakip atışlar yaparken, silahın kontrolünü kaybetmezsiniz. Hep aynı noktaya ateş edersiniz; ama ki bir anda kurşunların önüne birisi atlayabilir.
Veyahut sizin müteakip atışlarınız neticesinde, pastane içerisindeki birileri size engel olmak isteyebilir ve bu noktada yaralama yahut öldürme eylemi gerçekleşebilir. Şimdi biz hâkim olsak ve önümüze pastane içerisinde silahlı bir eylem ile ilgili dosya gelse:
“Tamam canım işte pastane içerisinde müteakip atışlar var. Kesin bu kurşunlardan biri sekmiş ve birisi vurulmuştur. Hemen olası kasttan tayin edelim cezai sorumluluğunu?” mu diyeceğiz. Sayın yargıç isa, hukukçu müneccim değildir. Olayın tüm özelliklerini, olayla ilgili olarak tüm yaşananları en ince ayrıntısına kadar incelemeli ve tahlil etmelidir ki; adalete daha çok yaklaşabilelim.

Yukarıda kendim belirlediğim iki olasılığa göre cezai sorumluluğun nasıl tayin edilmesi gerektiğini belirledim. Şimdi de sizin sunduğunuz üçüncü olasılıkta cezai sorumluluğun nasıl belirleneceğine bakarsak:

Pastane içerisinde hedeflenen kişiye yapılan müteakip atışlar neticesinde fail, bu atışları neticesinde kurşunlardan birinin sekebilip başka birilerini vurabileceğini öngörmelidir. Şu halde bu öngörüsüne rağmen eylemini pastanede gerçekleştirmek konusunda ısrar eden fail, gerçekleşebilecek olumsuz sonuçlara da katlanmıştır. Yani eylemini gerçekleştirirken, müteakip atışlarından biri hedeflenen kişi dışında birisine gelir ve bu kişi ölürse, fail, olası kasttan dolayı sorumlu olmalıdır.

Not: Umarım kurşunların önüne birilerinin atlaması ile kurşunların, birilerinin önüne atlaması arasındaki farkı anlatabilmişimdir.

Saygılarımla.