Mesajı Okuyun
Old 17-03-2010, 10:57   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
Korku içerisinde eşimin ve ailesinin karar ellerine geçtiği zamanki tepkilerini bekliyorum,elim kolum bağlı.Size danışmak isteğim yazdığım yazıdaki son durumum eşimin eline ivedilikle geçmesi gereken karar daha ne kadar geçikebilir.

Sn.Katılımcı
Koruma kararı verildiğine ilişkin Aile Mahkemesi Kararını savcılık infazdan geçirip kendiniz bizzat karakola götürebilirsiniz.Sizin de belirttiğiniz gibi bu kararların karakola ulaşması ve ilgilisine tebliği uzun zaman alabilmektedir.Doğrudan kendininizin bu işlemi yapmasında yarar var.

Alıntı:
Bir avukat tutarsam avukat eşliğinde evime gidebilirmiyim?

Koruma kararının içeriğine göre kolluktan yardım alabilirsiniz.Kararın tebliğinden sonra kolluk ,karara uyulup uyulmadığını denetlemekle yükümlüdür.Kolluğa bu yükümlülüğünü yeniden hatırlatınız.

Alıntı:
(oğlumun ruh sağlığı açısından polisle gitmek istemiyorum)Bir diğer sorum 4 ay neden demiştim?Hakim yada savcı karar almadan önce beni dinlemelimiydi? Ve neden alınabilecek karar maddesinde eksiklikler var.Bu insanın akıl sağlığı kesinlikle bozuk.Ne yapabilirim?Bende bu şans varken eşim karar itiraz eder kayınvaldem ev benim der kapıyada atılırım.Karardan sonraki haklarımız sadece kolluk kuvvetlerinin iş sırası ve vicdanlarımı?Yardımlarınız ve çalışmalarınız için şimdiden teşekkür ederim
.

4320 Sayılı Yasaya göre koruma kararları en fazla 6 aya kadar verilebilmektedir.Yeniden koruma kararı gerekliliği ortaya çıkarsa yeniden talepte bulunmak olanaklıdır.

Hakimin koruma kapsamında bir çok tedbire karar verebileceği yasadan anlaşılmaktadır.Bunlardan biri de şiddet uygulayanın tedavi olmasına ilişkin tedbirdir.

Bu konuda yeterli veriye sahipseniz yeniden aile mahkemesine başvurarak ek karar verilmesini isteyebilirsiniz.

Koruma kararı sadece eş bakımından değil şiddet uygulayan diğer aile ğyeleri hakkında da verilebilir.Eğer eşinizin annesinin şiddeti ihtimal dahilindeyse yeniden koruma kararı isteyip korku ve şiddete ilişkin eylemlerin yasaklanmasını kaynananız aleyhine isteyebilirsiniz.

Koruma kararlarına itiraz mümkündür fakat itiraz verilen kararın uygulanmasını etkilemez.İtiraz üzerine hakim duruşma günü tayin edebilir ve tarafları duruşmada dinleyebilir.

Koruma kararı verilirken mağdurun dinlenmesi elbette çok yararlıdır.Fakat belittiğimiz gibi davanın açılması ile kararın verilmesi farklı günlere geldiğinden hakim ve mağdur karşılaşmamaktadır.Mümkünde dava sonrasında dosyanın gönderildiği mahkeme hakimine giderek sorun hakkında bilgi verebilir ve hatta tanık dinlenmesini istemeniz olanaklıdır.

Tüm bunlarla şiddet ortamındayken kendi başınıza uğraşmanız mümkün değildir.Mali olarak elverişsiz bir durumda olmanız da dikkate alındığında derhal baro adli yardım servisine başvurmanız ve aciliyeti belirterek bir avukat atanmasını talep etmenizi ısrarla öneriyoruz.