Mesajı Okuyun
Old 19-03-2007, 12:54   #9
Envanter

sayın Dr. Cem Hekimbaşı

Evli çiftler çocuk yapmadan önce 2-3 kitap okumalıdır diyorsunuz. kitap okumaya değilde kitap okumanın sayısına takıldım ben. ben evli değilim dört yüzden fazla psikoloji kitabı okudum hala kendimi bu konularda TAMAM diyebilecek bir seviyeye ulaştığımı zannetmiyorum. iki üç kitap okumayla annelik yada babalık yapılacağına kesinlikle katılmıyorum.
çocuk doğdu diyelim büyürken bu çocuk gelişecek ve bu sürecin aşamaları bir çok boyutta ele alınacak. bebeklik gelişimi 3-4 yaş gelişimi ilkokul çağı ergenlik gençlik çağları bunların hepsi başlı başına ayrı psikolojik bilgi kitapları demek oluyor. anne babaların gelişmeye açık olmaları kaçınılmaz olmalıdır. ancak kitap okuma boyutuyla çocuk yetiştirmenin daha sağlıklı olabilmesi için bu kitapların süreklilikle okunması kanaatindeyim. her evli çiftin psikolojik danışmana mutlaka ihtiyacı vardır ancak maddi durumları elverişli olmayanlar bulunmaktadır. bu yüzden anne ve babalar olarak kütüphaneye olan merakın artırılması düşüncesindeyim. bu katılım kütüphane üyeliği süreciyle tamamlanabilir. malum her okunmak istenen kitap kitapçıdan alınabilir durumu müsait olmayanlar için bir öneri olması açısından zorunluluk arzetmektedir.
okul eğitimi açısından ise ilkokuldan başlanmalı bu eğitime. haftada iki saat ders verilmeli. beden eğitimi nasıl ise kişilik yada ruh eğitimi diyebilieceğimiz bir durumdur bu. bunun için ayrı bir psikoloji davranış bilimleri sosyoloji kişilik eğitimi aile içi ve toplum iletişimi uzmanlarının bu tür kadrolara atanması fikrinde sabit fikirliyim. ancak bu konu zamanla iyileştirilebilecek bir durumdur. bu kadroların tamamlanması bu konuda insan ve insan eğitiminde çocuk gelişimine verdiğimiz hasasiyeti dile getirmektedir. saygılar.