Mesajı Okuyun
Old 30-06-2012, 18:50   #15
Gemici

Alıntı:
Sayın Gemici,

Konuyu farklı bir alana taşımak ve tartışmanın niteliğini yükseltmek adına:

Tarafların irade beyanı mı?
Ağır şekil şartları mı?

Bir hukukçu olarak hangisi değerli?

Konumuz değer değil elbette. Bir hukukçu olarak hangisi değerli, hangisi değersiz tartışmasına girmeden belirtmek gerekirse:
Türk hukukunda, İsviçre Hukukunda ve Alman Hukukunda evlenme akdinin geçerliliği, tarafların evlenme iradelerini yasada ön görülen şekil koşulları çerçevesinde, evlenme memuru önünde dile getirmeleri ve evlenme memurunun bu irade bağlamında evlilik birliğinin kurulduğunu ilan eden: sizleri medeni kanunun bana verdiği yetkiye dayanarak karı koca ilan ediyorum cümlesi evlilik birliğinin kuruluşunun müjdecisidir.

Bunun böyle olduğu hem medeni kanunda, hemde http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=18052 linkindeki yargıtay kararında açıkça belirtilmektedir. Evlenmek isteyen kişilerin irade beyanı evlenme akdinin kurulması için yeterli olmuş olsaydı veya evlenme memuru olmayan bir kimsenin kıydığı nikah yeterli olmuş olsaydı, evlenme törenine ve evlenme merasiminin medeni kanunda düzenlenmesine gerek kalmazdı. İsteyen ayakkabı boyacısına, badanacıya, eczacıya, yahutta amcasına veya dayısına gidip 'kıy bana bir nikah' derdi, olup biterdi.

Tarafların evlilik iradeleri evlilikte esas olandır. Buna rağmen bu irade kendi başına yasal bir evliliğin oluşması için yeterli değildir. Hukuken geçerli bir evlilik tarafların bu iradelerini evlenme memuru önünde tekrarlamaları ve evlenme memurunun buna dayanarak tarafları karı koca ilan etmesi sonucunda ortaya çıkar. Evlenmeye engel bir durum olunca evlenme memuru nikah kıymaz. Alıntı yaptığınız mesajıma, o zamanlar üzerinde durmadığım şu eklemeyi yapmam gerekir:

Alıntı:
Yazan Gemici
Evlilik devlet adına yapılan idari veya adli bir tasarruf neticesinde değil tarafların iradesi ile gerçekleştirilen bir sözleşmedir. Bu sözleşme yasanın öngördüğü içerik ve şekil koşullarına uygunsa, evlenme memuru tarafından onanır. Evlenme memurunun çiftlerin bu andan itibaren evli olduklarını bildirmesi ve bunu aile defterine işlemesi sadece bir beyandan/deklarasyondan ibarettir”.

Saygılarımla