Mesajı Okuyun
Old 01-10-2013, 22:42   #10
AV. ÖZGE TEKE

Alıntı:
Yazan me_as
AŞ de haczedilen hissenin kıymet takdirini yapmak için bilirkişi tayin edildi. Ancak bilirkişinin inceleme yapabilmesi için tisari defterleri şirket sunmuyor. Vergi dairesinde son bilanço icra kanalıyla istendi ancak vergilerin şahsiliği ilkesi gereği ancak bir mahkeme kararı olursa verebiliriz yanıtı alındı. Kıymet takdirini yaptıramıyoruz. Bu durumda bir yaptırım varmı ki şirket defterlerini sunmaya zorlayabilelim? ya da icra mahkemesinden şirketin bilançosunun vergi dairesinden istenebileceğine ilişkin bir karar aldırabilirmiyiz?

sevgili meslektaşım aynı sorunla ben de mücadele ediyorum. şirket defterleri ibraz etmedi. şirket hakkında suç duyurusunda bulundum ama savcı kabahat kapsamında olduğunu belirterek (ki ben savcıyla aynı düşüncede değilim) kabahatler bürosuna sevk etti dosyayı, muhtemelen onlar cüzi ve caydırıcı olmayan bir idari para cezası verecek. Bir yandan dediğiniz gibi vergi dairesi de bilanço gibi taleplerimizi mahkeme kararı isteyerek reddett. siz yıllar önce yaşadığınız bu sorunu nasıl aştınız? yardımcı olursanız çok sevinirim.