Mesajı Okuyun
Old 13-07-2022, 17:06   #5
Öznur Türk

Sayın meslektaşlarım,

müvekkilin parseli ile diğer parsellerde imar işlemi yapılmıştır. İmar uygulaması ile tapu kayıtları yapılmış ancak İdare Mahkemesi Kararı ile imar uygulamasının iptali kararı verilmiştir. (İdare Mahkemesinin kararına henüz ulaşamadık.)

İptal kararı müvekkilin parseli için de verilmiş ise; Asliye Hukuk Mahkemesinde İdare Mahkemesi kararı ile parselin eski hali ile müvekkil adına tescilini mi talep etmeliyim? Şerh düşülen karar 2007 tarihli tapu iptali ve tescili davalarında zamanaşımı süresi olmadığını biliyorum. ancak hak düşürücü süre ve zamanaşımı yönünden bir değerlendirme yapar mısınız? şimdiden teşekkür ederim.

Bir de yukarıdaki bilgiler bende bulunmadan evvel parselde yer alan ve müvekkile ait muhdesatın aidiyetinin tespiti talebi ile dava açtım. ancak öncelikle ortaklığın giderilmesi davası açmayı atladım. hukuki yarar yokluğundan davanın reddi söz konusu olur mu? yoksa idare mahkemesi kararını inceledikten sonra öninceleme aşamasına kadar ortaklığın giderilmesi davası açsam davanın esasına girilmesini sağlayabilir miyim. şimdiden çok teşekkür ederim.