Mesajı Okuyun
Old 11-10-2017, 11:12   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Yenidoğanlar için yoğun bakım ve gerçek anlamda acil olarak yapılan ameliyatlar, SGK güvencesi olan hastalar bakımından fark ücreti alınmaksızın gerçekleştirilmek durumundadır. Ancak vakıf üniversitelerinin bazılarının SGK ile anlaşması bulunmayabilir. Bu halde aldığınız faturayla SGK'ye başvurarak geri ödeme yapılmasını istemeniz gerekir. SGK'nin başvurunuzu reddetmesi hukuka uygun değildir.
5510 sayılı Kanunun 73. maddesine göre "Acil haller dışında sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularından kişilerce satın alınan sağlık hizmeti bedelleri Kurumca ödenmez.
Sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularından acil hallerde alınan sağlık hizmeti bedeli, 72 nci madde gereği sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları için belirlenen bedeller esas alınarak genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilere fatura karşılığı ödenir."
Eğer vakıf üniversitesinin SGK ile anlaşması varsa bu durumda zaten vakıf üniversitesinin Kurumun belirlediği hizmetler için fark ücreti istemesi mümkün değildir.

Vakıf üniversitesi hastanesinin ödemeyi almadan ölüm belgesi düzenlememesi gibi bir hakkı da bulunmamaktadır, böyle bir davranış da hukuka aykırıdır. Bu nedenle şikayette bulunabilirsiniz.

İdare mahkemesinde SGK aleyhine dava açarak yaptığınız ödemelerin iade edilmesini talep edebilirsiniz. Ayrıca eğer yenidoğanın tedavisinde bir kusur bulunduğunu düşünüyorsanız yine idare mahkemesinde üniversite aleyhine tam yargı davası açarak tazminat ödenmesini isteyebilirsiniz.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.