Mesajı Okuyun
Old 07-12-2016, 11:19   #2
Elif.E

Varsayılan Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavında Yaş Sınırının Kaldırılması

Sevgili Meslektaşım,
Ben de aynı sizin durumunuzdayım.Belirttiğiniz şaibeli sınavlara ben de katıldım ve en son aldığım not 68 idi.Şimdi 45 yaşını doldurmuş oldurmuş,46 yaşında olduğum için Avukatlıktan hakimliğe geçemiyorum.İnceledim dünyanın hiçbir yerinde böyle bir yaş sınırı yok,varsa da kaldırılmış.Yapılan şaibeli sınavlarla atanan hakimler şimdi bir bir görevlerinden alınıyor.Bizim hakkımızın yendiği aşikar.Kaldı ki Anayasa'nın eşitlik ilkesine göre sadece belli bir zümreye yönelik bir düzenleme anayasaya aykırı olarak yapılamaz.28 Şubat mağdurlarına gerek kpss gerekse avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavında özel bir düzenleme getirilmiş olup sınırsız yaş haddiyle bu ve benzer sınavlara girebilecekler.Bu açıkça Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı.Bu konuda hiç kimsenin hiçbir şey yapmadığını görmekten ve yalnız kalmaktan ben de sizin gibi büyük üzüntü duymaktayım.Ve bizim gibi binlerce mağdur olduğuna da eminim.Onca çabamız sadece 1 yılla yok oldu.46 yaşında olmanın bu kadar acı verici bir şey olduğunu bilmezdim.Gerçekten sizin de dediğiniz gibi soruların belli kişilere verildiği kanıtlanmış şaibeli sınavlara girerek hakkı yenmiş bizlerin durumunda olan insanlara tekrar sınav hakkı verilmeli ya da Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olarak yapılmış belli bir zümreye tanınmış sınırsız yaşla sınava girme hakkı bizlere de tanınmalı.Bu konuda bizler gibi yalnız kalmış insanların bu başlık altında toplanmasını temenni ederim.Saygılarımla.