Mesajı Okuyun
Old 12-03-2010, 18:00   #12
Av.Nadir GÜLGEÇ

Mesleğe ilk başladığım günlerde, bulunduğum yerde, boşanma davalarında, avukatlar arasındaki rayiç vekalet ücretini öğrenmek için araştırma içerisindeydim. Hiç sevmediğim bir dava türü olmasına rağmen boşanma davası almak zorunda kalıyordum. Ben mesleğe başlamadan önce, başka bir meslektaşa boşanma davası vermiş olan bir tanıdığa,"davayı kaç liraya verdiklerini", yani ne kadar vekalet ücretini ödediklerini sordum. Tanıdık; "ne ücreti, biz bir şey vermedik," demesin mi? Aynı sorun, icra takiplerinde de var. Sorunun çözümü, Barolar Birliğinin bastırmasıyla, hem icra takiplerinde ve hem de davalarda, takibin yapılması ve davanın açılması ile birlikte asgari ücretten makbuz kesilmesine yönelik kanuni düzenlemeyle mümkün olabilir. Bu husus, müvekkillerin de yararına olacaktır.
Meslektaşın sorusunun cevabına gelince: ÖDEMENİN YERİNE GETİRİLMİŞ SAYILMASI İÇİN, SADECE PARANIN BANKA HESABINA YATIRILMIŞ OLMASI YETERLİ DEĞİLDİR. ÖDEMENİN ZAMAN UNSURU DIŞINDA DİĞER UNSURLARININ DA YERİNE GETİRİLMİŞ OLMASI GEREKİR. ÖDEME, PARANIN HESABA YATIRILDIĞI ANDA DEĞİL, DİĞER UNSURLARININ DA YERİNE GETİRİLMİŞ OLDUĞU ANDA, YAPILMIŞ (TAMAMLANMIŞ) OLUR. ESASEN BU DİĞER UNSURLARIN DA YERİNE GETİRİLMİŞ OLMASI HALİNDE VE ANINDA, ZAMAN UNSURU DA TAMAMLANMIŞ OLUR. NAFAKA BORÇLARININ "ARANACAK BORÇ OLMADIĞI" KURALINDAN YOLA ÇIKIP SONUCA GİDEBİLİRSİNİZ.