Mesajı Okuyun
Old 16-07-2007, 16:02   #41
medenikal

Sayın Kayar;

İfade özgürlüğünü kullandım.İfadeleri kısıtlamadım.Görüşümü ifade ettim.Benim görüşüm tek doğrudur.Herkes buna katılmak zorundadır. Yada bu konu tartışılmamalıdır.Demedim.

Sünnet özelde, hukuki değerlendirme içine alınabilir.Bunu da yukarda açıkladık.Bizim belirttiğimiz düşüncemiz, toptan reddine yönelik düşünce belirtmenin yakışıksız olacağıdır.

Toplumun bir değeri, hem de dini içerikteyse ,bunu genel bir varolmalı , yok olmalı tartışmasına getirmek,reddetmek kabul edilemez.

Bunun tartışması genel planda yapılırsa; tartışma başka boyutlara ilerler,

Bu da bir hukukçu'nun işi olmaktan çıkar, diyanet konusu olur.

Yoksa olayı hukuksal değerlendirme; ölçme biçme yapılabilir.

Hukuki nitelemenin, araştırmanın geldiği evre ,eğer

Alıntı:
inanç özgürlüğü kavramının , hukuki tartışmanın duracağı yer olarak

Hukuki tartışma ile; Diyanet konusuna giren bir meselenin;

Bir toplumun dinsel olarak kabul ettiği bir gerçekliğin; hukuki tartışması olay babında yapılır.

Genel de tartışması bize düşmemekle birlikte;

Bizim itirazımız da belirttiğimiz görüşümüz hukuki çerçevenin dışına çıkılarak; sünnetin sanki hiç gereği ve anlamı olmayan bir inançmış gibi gösterilmesine yönelik bildirilen bir görüştür.

Var olanı bireysel olarak tanımama ,yerine getirmeme ayrıdır.Bu kişisel özgürlüktür.Kimse kimseyi zorla sünnet ettirmiyor.

Tüm toplum katmanlarının, dinsel,kültürel olarak kabul ettiği sünnetin reddine yönelik duruş ise ayrıdır.

Bireysel tercih ile Toplumsal tercih tartışması yapılırken, hukuk büyük çoğunluğun tercihlerini elinin kenarıyla itemeyeceği gibi; hiç bir hukukçu da çoğunluğun kabulüne yönelik ,sınırı aşan beyanlar da bulunamaz.

Bireysel tercih olarak da ,sünnet konusunda genelin dışında düşünene de sen niye böyle düşünüyorsun deme hakkımız da yoktur.

Şikayetim genelin değerlerine ,kabullerine yönelik redlerdir.Buna kimsenin hakkı yoktur.