Mesajı Okuyun
Old 07-05-2020, 14:25   #2
pallanco

1- Dava dilekçelerini iki ayrı şekilde oluşturup red kararını veren mahkemeye ve esasına mı göndermem gerekiyor, yoksa ayrı ayrı mı açmam lazım ?

iki ayrı dava dilekçesi ve ekleri şeklinde hazırlayacaksınız. Ancak her iki dilekçeye de (özellikle konu bölümüne) daha önce eksiklikten dilekçe red işleminin gereğinin yapıldığını esas karar numaralarıyla birlikte açıklayacaksınız ve her iki yeni dava dilekçesi ekine de dilekçe red kararlarının örneğini koyacaksınız ki aynı mahkemeye düşsün.

2- Cezaların birini müvekkil süresi içerisinde ödedikten sonra dava yoluna başvurduk. Diğer işlemin ise cezasını ödemeden başvurduk. Dolayısıyla bir tanesi için yürütmenin durdurulması yolu konusuzdu zaten ancak ikisini birlikte açtığım için YK talebiyle açmıştım. Ben de şimdi iki ayrı dilekçe yazarken birini yürütmenin durdurulması talepli açıp diğerini açmazsam, talep değişikliği söz konusu nedeniyle davam reddedilebilir mi ?

Hayır böyle birşey olmaz, iki ayrı dava açacağınız için artık her iki dava kendi içinde ayrı değerlendirilir.

3- Son olarak da müvekkil iki dava için iki ayrı harç yatırılması sebebiyle; cezasını ödediği ilk işlemin davasını açmamaktan yana. Benim de harcı ödeme gücüm yok. Bir davayı açmaktan vazgeçip, tek dava üzerinden dilekçemi yenilersem "ret kararı" na aykırılık oluşturduğum gerekçesiyle davam reddedilir mi ?

Evet, dilekçe ret kararından sonra verilen sürede gereğini yapmazsanız (yeniden açmadığınız) davanız usulden reddedilir.