Mesajı Okuyun
Old 30-07-2016, 16:50   #5
Analiz

Alıntı:
Yazan litae33
Merhaba değerli meslektaşlarım,

Forum içersinde ayrıntılı olarak araştırma yapmış olmama rağmen yaşadığım sorunla ilgili bir çözüm bulamadım.Yardımcı olabileceğiniz umuduyla sizlerle paylaşmak istiyorum.Şimdiden teşekkür ederim:

Müvekkil şirkete ait araç arızalanıyor ve yetkili servis tarafından yapılan kontrollerde araçtaki arızanın mazottan kaynaklandığı belirtiliyor.Akabinde mahkeme kanalıyla delil tespiti yaptırılıyor ve bilirkişi incelemesinde araca konulan mazottaki su oranının fazla olmasından kaynaklı olarak hasar meydana geldiği ve aracın onarımı için 17.000,00 tl lik bir harcama yapılması gerektiği belirtiliyor.Müvekkil sürekli olarak yakıt aldığı akaryakıt bayii ile iletişime geçiyor fakat sonuç alamıyor.Aracı kendi imkanlarıyla yaklaşık 13.000,00 Tl'ye tamir ettiriyor.(faturayla sabit)daha sonra hem akaryakıt bayiine hem de akaryakıt firmasının kendisine yani merkeze noter yoluyla ihtarname çekmesine rağmen 2 firma da cevap dahi vermiyor.

Dolayısıyla zararımızın tazmini açısından ticaret mahkemesinde dava yoluna gideceğiz.

Sorularım şunlar:

1-Dava değeri ne olmalı?Somut zarar 13.000 tl üzerinden mi yoksa bilirkişi raporundaki 17.000 tl üzerinden mi dava açmalıyım

2-aynı davada parça değişiminden dolayı araçta meydana gelen değer kaybını da davalılardan istemeli miyim?

bu iki husus konusunda beni aydınlatabilirseniz çok sevinirim.Emsal kararlar var ise de paylaşmanızı rica ediyorum.Tekrardan teşekkür ederim.

Benzer bir olayla karşı karşıyayım. Ancak şu cümlenizi açabilirseniz sevinirim:
Akabinde mahkeme kanalıyla delil tespiti yaptırılıyor ve bilirkişi incelemesinde araca konulan mazottaki su oranının fazla olmasından kaynaklı olarak hasar meydana geldiği ve aracın onarımı için 17.000,00 tl lik bir harcama yapılması gerektiği belirtiliyor.

Bu ilk delil tespitini nereden , nasıl, hangi süre zarfında yaptırıyorsunuz?