Mesajı Okuyun
Old 08-08-2005, 23:25   #4
Armağan Konyalı

Sayın Av.Hulusi Metin,
Sayın Gemici,

Sorunun iki şıkkı vardı :
Hizmet alım-satım konusu mudur, yoksa kiralama mı...

Ve sorunun bir nedeni vardı :
Maliye Bakanlığı avukat aramak için ihaleye çıkmıştı. Soru bu olayla bağlantılıydı.

Yukarıdaki soru biçimine ve nedenine göre ihale mevzuatını da göz önünde tutarak, hizmetin kiralanmayacağı noktasından hareketle, hizmetin satın alınacağını ifade ettim. Buradaki ‘satın ‘ sözcüğü yanlıştır. Fazlalıktır. İhale mevzuatının dilinde ‘alım’ bulunmaktadır. ‘Satım’ Borçlar Kanunu’nun kavramıdır. İhale Mevzuatında kullanılmamaktadır.

Kamu İhale Kanunu’nun 22 . maddesinin şu üç bendi konumuz açısından güzel bir örnektir:
e) İdarelerin ihtiyacına uygun taşınmaz mal alımı veya kiralanması.
f) Özelliğinden dolayı stoklama imkanı bulunmayan ve acil durumlarda kullanılacak olan ilaç, tıbbi sarf malzemeleri ile test ve tetkik sarf malzemesi alımları.
g) Milletlerarası tahkim yoluyla çözülmesi öngörülen uyuşmazlıklarla ilgili davalarda, Kanun kapsamındaki idareleri temsil ve savunmak üzere Türk veya yabancı uyruklu avukatlardan ya da avukatlık ortaklıklarından yapılacak hizmet alımları.
e) bendinde taşınmaz malların alım ve kiralanmasının mümkün olduğu
f) bendinde taşınır malların alımı
g) bendinde ise hizmet alımı ifade edilmiştir.
Görülmektedir ki, kanun mal ile hizmeti ayırmadan ALIM kavramını kullanmaktadır.

Yapılacak sözleşme de Borçlar Kanunu’na göre yapılmaz. Sözleşme Borçlar Kanunundaki adlarıyla satım sözleşmesi ya da vekalet sözleşmesi diye anılmaz. Kamu İhaleleri Sözleşmeleri Kanunu’na göre yapılır. Sözleşmenin adı ‘’Hizmet Alım Sözleşmesi’dir.

Sayın Av. Hulusi Metin’in ‘avukatın emeğinin mal gibi satılmasına ya da fayton gibi kiralanmasına’ ilişkin hassasiyetini takdir ediyorum. Sayın Gemici’ye de ‘satın’’ sözcüğünün yanlış olduğu yolundaki düşüncesine katılıyorum.

Ne var ki, ücretin adı ne olursa olsun, emeklerimizin halk indinde ve kamu indinde değeri olmadığı görülüyor. İhtiyaç duyulduğu halde değer verilmiyor. Bunun nedeni avukatlık hizmetindeki ‘’arz’’ fazlalığıdır kanısındayım.

Saygılarımla