Mesajı Okuyun
Old 10-01-2010, 12:28   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hakikiavukat
Ben de sizin gibi düşünüyorum. Dekonttaki imza ile müvekkilin imzasının alakası yok , çok değişik imzalar. Onun için davayla ilgili bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.Kafama takılan nokta yukarıdaki altıncı bent . Bankaya para yatırılması yahut bu paranın yetkisiz kişi tarafından çekilmesi " havale , vedia yahut telif " mevzuuna girmez kanımca , zira işlemin müvekkilin işletmesiyle alakası yok , zaten müvekkilin ev hanımıdır. Kanaatim davanın Ticaret Mahkemesinde görülmesi yolundadır. Bakış bakıştan üstündür diyerek mesleki vicdanımızı , boşuna masraf ve zaman kaybına neden olmamak bakımından rahatlatmak içindir değerli görüşlerinize başvurmamız. Kanaatimizi güçlendiren ve cevap yazan tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler.

Mevduat hesabı sözleşmesinin hukuki niteliğini tespit etmek önemlidir. 5411 Sayılı Bankacılık Kanununda ve hatta daha önceki Bankalar kanununda Mevduat; " Yazılı ya da sözlü olarak veya herhangi bir şekilde halka duyurulmak suretiyle ivazsız veya bir ivaz karşılığında, istendiğinde ya da belli bir vadede geri ödenmek üzere kabul edilen para" olarak tanımlandığı halde, mevduat sözleşmesinin hukuki niteliği tayin edilmemiştir.

Hal böyle olmasına rağmen Yargıtay, mevduat sözleşmesini önceleri karz akdi saymış olsa da son zamanlarda vedia akdi olarak nitelendirmektedir.

İhtilaf (mevduat hesabı), Eklediğim TTK. 4/6.fıkra hükmünde yer alan ve Bankalar ile ilgili mevzuatta düzenlenmiş olan mevduat ile ilgili olduğu için, TTK.4/6. hükmü uyarınca Asliye Ticaret Mahkemesinde görülmesi kural olduğu halde, fıkranın devamında yer alan ve "ticari işletme ile ilgili olmayan vedia..." nın bu hükümden istisna olduğu, yani Asliye Ticaret Mahkemesine girmediği anlaşılmaktadır...

Bu nedenle şahıs mevduat hesabı ile ilgili davaların Asliye Hukuk mahkemesinde görülmesi gerektiği kanaatindeyim.

(Ancak bu konu oldukça tartışmalıdır!)

Not: Bildğniz üzere, TTK.5/3. çerçevesinde iş bölümü itirazı üzerine verilecek gönderme kararının tek başına temyizi kabil olmadığı ve gönderilen mahkemenin davaya bakmaya mecburiyeti olduğu için çok büyük bir zaman kaybınız olmaz diye düşünüyoum.