Mesajı Okuyun
Old 15-12-2008, 11:29   #4
av.sally

Konu: Bazi Dogalgaz Dagitim Sirketleri Nicin Sayaclari Zamaninda Okumuyorlar?

Merhaba Sayın Engin Hanım,

Merhaba Sayın Ishak BÖGE,

Merhaba Sayın Tüketiciler,

Doğalgaz ve Elektrik Kullanım Bedellerine gelen son zamlardan sonra kış şartlarının çok ağır geçmemesi için dua eder olduk. Büyük şehirler başta olmak üzere yurdumuzun birçok yerinde tüpün yerini doğalgaz aldı. Hem ısınma hem de mutfak ve banyo ihtiyaçlarımız için artık doğalgaz kullanır olduk.

Doğalgaz dağıtım şirketleri bazı kamu kurum ve kuruluşlarından yüksek tutarlardaki ödenmemiş fatura alacaklarını tahsilde zorlandıklarından, olan yine kullanım bedellerini zamanında ödeyen tüketicilere oldu. Üst üste enerji fiyatlarına gelen zamlarla tüketiciler daha zor nefes alır hale geldiler.

İşin bir başka sonucu da Bazı Doğalgaz Dağıtım Şirketlerinin, birtakım kamu kurum ve kuruluşlarından alacaklarını tahsil edememelerinden ve yaz aylarında doğalgaz kullanımlarının daha az olmasından dolayı bünyelerinde personel sayısını azaltma vb. gibi tasarruf uygulamalarına geçmeleri oldu. Bu surette sayaçları aylık okuyamama gibi abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan birtakım yükümlülükleri aksatmaları sonucu, ayrıca üst üste gelen zamlarla birlikte tüketicilerden gelen şikayetler arttı.

Bazı yerlerde aylardır okunmayan sayaçlardan dolayı ENERJI KULLANIM BEDELLERININ AKIBETININ NE OLACAĞI soruları şikayetlerin temelinde epey yer tutmakta..

DOĞAL GAZ PİYASASI DAĞITIM VE MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ 'nin 48. maddesi sayaçların okunması ve kullanım bedellerinin faturalandırılması esasını düzenlemektedir. Anılan 48. maddenin 1. fıkrasında Doğalgaz Dağıtım Şirketinin sayaçları 'aylık' okuması esası getirilmiştir. Ancak aynı madde ve fıkranın devamında "50 metreküpe ulaşmayan aylık tüketimleri o dönem için faturalandırmama hakkına sahiptir" denilerek AYLIK OKUMA KURALINA ISTISNA GETIRILMISTIR. Sayacın aylık okunamaması durumuna ise 3. fıkrada "Sayacın okunamaması durumunda dağıtım şirketi tarafından müşteri adresine bırakılacak endeks bildirim belgesi en geç üç gün içerisinde müşteri tarafından doldurulup dağıtım şirketine ulaştırılır. Müşterinin kusuru dışında sayaç endeksinin belirlenememiş olması durumunda fatura bedeli, sayacın okunamadığı aylardaki perakende satış fiyatlarının ortalaması alınarak hesaplanan ortalama perakende satış fiyatı ile hesaplanır ve okunamayan ay sayısı kadar taksitlendirilir." Şeklinde değinilmiştir.

Hesap bizim işimiz değil muhakkak.. Bilenler bizim adımıza da hesap yapıyor..

Ancak kabaca bir hesap yapılırsa (Ödemiş Olduğumuz Eylül 2008 faturamızda yazan perakende satış fiyatı: 0,06514807 YTL/kwh – 84,30 kwh kullanım bilgilerine göre) 8 metreküp için 6,50.-YTL (5,49+0,99KDV) ödüyorsak 51 metreküp için yaklaşık 41,70.-YTL sonucu ortaya çıkıyor. Kasım ayı için % 22,5 oranında zam düşünülür ve ona göre hesap yapılırsa; bu tutar 51 metreküp için yaklaşık 51,10.- YTL ye çıkacak.

Sayaç zamanında okunmuş olsa tüketici zamanında 1 birim tutarında fatura ödeyecekti. Bu şekilde zamanında sayaç okunmayıp daha sonra okunup faturalandırıldığında ise hesaplamalarda aylık ortalamaların aylara göre ortalamaları alınacağından; DOĞALGAZ SAYACININ TÜKETİCİNİN İSTEĞİ DIŞINDA ve TÜKETİCİYE KUSUR İZAFE EDİLEMEYECEK ŞEKİLDE SONRADAN OKUNMASI DURUMUNDA, TÜKETİCİ AYNI DÖNEM İÇİN 1 BİRİMDEN DAHA FAZLA KULLANIM BEDELI ÖDEMİŞ OLACAK. Bu farklılık bir tüketici için okunmayan ay için belki 50 kuruş, belki de 75 kuruş olacak. Ama niye tüketici kendi kusuru olmamasına rağmen bu haksız uygulamaya maruz kalsın ki.. Düpedüz haksızlık. 1 tüketiciden aylık 75 kuruş haksız kazanç, 100.000 tüketiciden aylık 75.000.-YTL haksız kazanç demektir..

..

Önerim, doğalgaz abonelerinin (ön ödemeli alım yapanlar haricinde) ödemiş oldukları son faturalarda bakıp son endekslerine bakıp, sayaçlarından kontrol etmeleri.. 50 metreküpü geçen kullanımları olmasına rağmen sayaç okuma üzerinden 1 aydan fazla süre geçtiğine inanıyorlarsa yasal yollara başvurmaları..

Sonuçta yönetmelik hükümlerine 50 metreküpü geçmeyen kullanımlar için Doğalgaz Dağıtım Şirketini zorlayacak bir düzenleme yok. Tüketici üzerinden yine haksız kazanımlar her alanda devam edecek... Dileriz ki tüketici artık sömürülmesin; yolunacak kaz olarak görülmesin..

Saygılarımla.

Ali Rıza ATAER

Tüketiciler Derneği (TÜDER)

Bursa Temsilcisi