Mesajı Okuyun
Old 20-09-2006, 21:27   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan Yargısal Denetim

Anayasa hukuku tartışılması gereken en önemli konulardan biri.bazı şeyler kitaplardan okuyarak öğrenilmiyor.İnsanın tartışarak öğrendiği bilgi daha kalıcı oluyor.Anayasa hukuku ile ilgili konu deyince insanın aklına binlerce tartışma konusu geliyor.İlk tartışma konsunu ben açmak istiyorum.

Anayasamızın değişik maddelerinde yargı yolunun kapatıldığı bir çok konu var.Bunları herkes bildiği için saymaya gerek olmadığı kanaatindeyim.HSYK'nın verdiği kararlara karşı yargı yolunun kapalı olmasıda bunlardan bir tanesidir.Bu hükümler hukuk devleti ilkesini zedelemektedirler.Dolayısıyla bir an önce anayasamızda yargı yolu kapalı olan kararlar yargıya açık hale getirilmelidir.Düşünüldüğü zaman bu kararlara karşı yargı yolunun kapalı olmasının hiç bir olumlu yönü bulunmamaktadır.Bu durumda bu hükümleri daha fazla anayasada barındırmanın hiç bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.Zaten içtihatlarla bu durum düzeltilmeye çalışılmaktadır.Fakat bu yeterli değildir.Sizce anayasamızda yargı yolu kapalı olan işlemlerin bulunmasının artısı ve eksileri nelerdir.Anayasadaki hükümler ne şeklide değiştirilirse bu bozukluk düzeltilmiş olur.Saygılar...