Mesajı Okuyun
Old 26-03-2007, 11:38   #29
Avukat Canip Kazan

Sayın meslektaşlarım! Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Bu konuyu münferit bir sorunmuş gibi belirtmek yerine tüm meslektaşlarımın bir yönüyle karşılaşabileceği bir durum olarak gördüğüm için genel ifadelerle açtım. Fakat gelinen nokta itibarıyle durumu açıklamak istiyorum. Esasen henüz ikinci vekaletten azledilmiş değilim. Olayın somut gelişimi ise genel olarak şu şekilde oldu;
Müvekkil şirketin birden fazla dava ve icra takipleri ile ilgilenirken şirkete yeni seçilmiş genel müdür bana ifade etmese de kendi ekibiyle ve kendi avukat arkadaşı ile çalışmak istedi. Benim dava ve takipleri yeterince özenli takip etmediğim ve ihmal gösterdiğim bahanesiyle şirket sahiplerini de etkileyerek beni bütün dosyalardan azletttiler. Azilnameye cevap olarak belirlediğim avukatlık ücretini müvekkilden istediğime dair ihtarname gönderdim. Henüz bu borç ödemeden bir kaç ay sonra işlerin fazlasıyla aksadığını gören müvekkil özür dileyerek tekrar danışmanlık ve tüm işlerinde vekillik yapmamı istedi. Ve yeniden vekaletname düzenledi. Bu arada azledildiğim dosyalarla ilgili vekalet ücretimin ödenip ödenmeyeceği hiç konuşulmadı. Yeni dosyalarla birlikte azledildiğim dosyalarda da vekillik yapmaya başladım. Esasen amacım bir dosyadan iki defa vekalet ücreti almak değil. Fakat sorularım şu şekilde idi;
1. Eğer davaya devam ederken bu sefer müvekkil haklı bir sebeple azledecek olursa vekalet ücreti hiç hakedilmiş olmayacak mı? (Eğer ilk haksız azille hakedilmiş olur ve kazanılmış hak doğar denirse ikinci azil de haksız olursa neden ayrı bir vekalet ücreti gerektirmesin? di.)
2. Bu azil döneminde vekil edilen diğer avukat arkadaş sadece dosyadan fotokopi almak için vekalet ibraz etmişse vekalet ücretine hak kazınır mı? ydı.
Tekrar teşekkürler..